Jeskyně vzniklá působením podzemního vodního toku (fluviokrasová), v současnosti inaktivní, nacházející se ve Strážovských vrších asi tři kilometry jihovýchodně od obce Pružina (okres Považská Bystrica).
Vznikla v mladších třetihorách před více než pěti miliony lety v druhohorních vápencích středního triasu. Vodní tok, který jeskyni formoval, vytékal v místě dnešního vchodu.
Jeskyně je tvořena prostornou chodbou asi osmdesát metrů dlouhou, širokou místy až dvacet metrů a vysokou kolem pěti metrů. Dno jeskyně stoupá směrem k zadní části. Tam je chodba ukončena závalem, za kterým jeskyně pokračuje. Celková délka je asi 300 metrů. Předpokládá se, že existuje spojitost jeskyně s asi tři kilometry vzdálenou, výše položenou propastí Kortmanka.
V zadní části jeskynní chodby se nachází bohatá krasová výzdoba, mohutné stalagmity a stalagnáty. Nelze si nevšimnout i dalších útvarů na stěnách a stropech, sintrových povlaků a malých sintrových jezírek.
První zmínky o jeskyni pocházejí z devatenáctého století. Osídlená však byla už v neolitu, což dokladují i archelogické nálezy. Jeskyně je významným nalezištěm paleontologickým. Ve starší době kamenné tu žil jeskynní medvěd, ale i jeskynní lev. V současné době je jeskyně zimovištěm netopýrů, zjištěno tu bylo pět druhů, především netopýr velký (myotis myotis) a vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros).
Relevantní informaci o tom, zda je či není jeskyně volně přístupná, jsem nezískal. Pouze v Trenčianských webnovinách jsem našel krátkou zmínku, že je jeskyně přístupná v době od 1. května do 31. října s tím, že je nutné nahlásit návštěvu speleologům z Jeskyňářského klubu Strážovské vrchy. Vysazené dveře ve vstupní mříži však svědčí o tom, že se do jeskyně může podívat kdokoli…
Podívejte se na fotografie, které jsem v jeskyni pořídil: