Stanišovská jaskyňa se nachází na severní straně Nízkých Tater, v Jánskej doline, asi tři kilometry od obce Liptovský Ján…
Přístup k jeskyni je jednoduchý. Z Liptovského Jána po silnici směrem do Jánskej doliny až k parkovišti u Stanišovskej jaskyne. Navedou vás směrovky.
Nemotorizovaní mohou vystoupit na autobusové zastávce Liptovský Ján – hotel Ďumbier. Odtud jsou to ke vchodu do jeskyně asi tři kilometry.
Vchod do Stanišovskej jaskyne se nachází v pravém svahu Stanišovskej dolinky, nedaleko jejího ústí do Jánskej doliny (resp. do údolí Štiavnice), ve výšce 761 m. n. m.
Nedaleko vchodu do Stanišovskej jaskyne se nachází vchod do Malej Stanišovskej jaskyne. V protějším svahu dolinky se pak nachází vchod do Novej Stanišovskej jaskyne.
Turistům byla nedávno zpřístupněna Malá Stanišovská jaskyňa. Délka jejích chodeb je 730 metrů, z toho turisté projdou při prohlídce 410 metrů. Hloubka jeskyně je 28 metrů.
Všechny tři jeskyně byly vytvořeny v šedomodrém guttensteinském vápenci chočského příkrovu. Velká Stanišovská jaskyňa se táhne severním směrem po sklonu vápencových vrstev, ve směru tektonických puklin, paralelně s tokem Štiavnice. Naopak malá Stanišovská jaskyňa byla vytvořena ve směru vrstev východozápadních. Zachovává tak směr boční Stanišovskej dolinky. Nová Stanišovská jaskyňa je pak směrována k jihu.
Všechny tři jeskyně vytvořila (kdysi) podzemní říčka Štiavnica ve dvou pod sebou ležících poschodích. Kdysi tedy tvořily všechny tři jeskyně jeden genetický celek. Ústup svahů je však rozdělil na tři topograficky samostatné jeskyně s celkovou délkou chodeb kolem pěti kilometrů.
Stanišovská jaskyňa měla od nepaměti známý a lehce přístupný vchod. Proto velmi utrpěla na svém vzhledu. Nevítaní návštěvníci a vandalové odnesli, co mohli. Zachované zůstalo jen horní patro jeskyně, které se připravuje ke zpřístupnění pro veřejnost. V současnosti je zpřístupněna značná část Malej Stanišovskej jaskyne, která je však vydrancovaná téměř zcela. Zachovány zůstaly jen velké stalagnáty, sintrová jezírka a sintrové povlaky. Přesto je návštěva jeskyně nanejvýš zajímavá. Dostanete čelovky a půjdete. Průvodci vás seznámí s genezí jeskyně, jejím vývojem a současností. Ukáží vám jeskynního chvostoskoka (Pseudosinella paclti), čelist medvěda hnědého, tesák jeskynního medvěda, jeskynního maskota Alfreda a obětní místo obó.
Malá Stanišovská jaskyňa leží tak trochu ve stínu slavných Demänovských jeskyní. Až však budete mít někdy cestu na Liptov, navštivte ji. Nebudete litovat. A pokud bude skutečně zpřístupněna i část Stanišovskej jaskyne, nebude už o žádném stínu řeč…