Má minulá pozvánka do bavorsko – českého pomezí se týkala klášterní baziliky ve Waldsassenu.
Podívejme se tentokrát na českou stranu hranice, do Chebu.
Klášterní zahrada v Chebu je součástí komplexu Františkánského kláštera.
O podobě románské kláštera i přilehlého kostela toho není příliš známo. Při velkém požáru města v roce 1270 byly obě stavby zničeny. Poté byl vystavěn kostel gotický; za účasti pěti biskupů a habsburského císaře Rudolfa I. byl 26. ledna 1285 vysvěcen. Ihned poté, 30. ledna 1285, zde byli oddáni český král Václav II. a Rudolfova dcera Guta.
Vysoká věž kostela, která je dodnes jednou z chebských dominant, byla k jižní straně chóru přistavěna až za doby Karla IV. Návštěvníci kostela dodnes obdivují úžasnou gotickou chodbu, která spojuje velkou sakristii a chór.
Vraťme se však ke Klášterní zahradě. Ta sloužila až do 30. let 20. století potřebám kláštera. Navazoval na ni uzavřený dvůr s pivovarem a hospodářskými budovami. V zadní části konventních budov bylo ve 30. letech 20. století otevřeno národopisné muzeum a při této příležitosti byla zahrada přeměněna na okrasnou. V 50. letech, po obsazení kláštera a internaci řeholníků, byla opět přeměněna na zahradu zeleninovou. Tentokrát školní.
Po roce 1989, v souvislosti s obnovením turistického ruchu v Chebu, v souvislosti s opravou Chebského hradu, se zrodila myšlenka zahradu zregenerovat. A postupně vytvořit pro turisty mimořádně atraktivní trasu z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad přes Františkánské náměstí, gotickou chodbou a Klášterní zahradou směrem na hrad. Pro zpracování projektu byl osloven i jeden z nejlepších českých zahradních architektů prof. Drahoslav Šonský z Mendelovy univerzity v Brně.
Renovace Klášterní zahrady byla dokončena v roce 2002 a celkové náklady činily 2.500.000 Kč z rozpočtu města.
Klášterní zahrada je nádhernou oázou města Chebu, místem klidu, místem, kde se konají i kulturní akce, např. jazzové koncerty.
Nezapomeňte se v Klášterní zahradě zastavit, až budete v Chebu…