Přelet Italie nad Moravou (Drama nad Blanenskem)

Jiří Jaroš Nickelli: Přelet Italie nad Moravou

Jiří Jaroš Nickelli: Přelet Italie nad Moravou

Jiří Jaroš Nickelli: Přelet Italie nad Moravou

Jiří Jaroš Nickelli: Přelet Italie nad Moravou

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Jiří Jaroš Nickelli: Přelet Italie nad Moravou

 1. Knihu jsem psal pět let a má dvě vydání. Jedno xeroxové s jinou dokumentací, druhé tištěné s dokumentaci použitou vydavatelem. Velmi pomohl archiv nejlepšího historika čs.letectví Ing.Jana Krumbacha, mého dlouholetého přítele, jemuž jsem in memoriam též knížku věnoval. Správcem tohoto archivu v Technickém muzeu v brně je vědecký pracovník muzea Ing.Miroslav Břínek, nástupce Ing.Krumbacha, jemuž vděčím za jeho zpřístupnění.
  Ing. Krumbach, Ing,Porcházka, pan Dohnal z Bílovic, zesnulý Dr.Grolich z Adamova, byli pamětnicí přeletu Italie, vedle mé zesnulé matky Zdenky Jarošové,rozené Holíkové z Doubravice nad Svitavou. Ti všichni mi poskytli údaje o přeletu v duchu svého pamětnického pohledu.
  Nejtěžší bylo rekonstruovat celou trasu přeletu nad Moravou a Slezskem a zvláště úsek slezský je dodnes předmětem hypotéz a teorií, pokud nebudou zveřejněny letový deník a zápisky účastníků. Co se týče našeho účastníka Dr.Františka Běhounka, jeho pohled jsem v knížce rozebral podle dostupných zdrojů – jeho pohled byl vědecký a letová trasa jej zajímala minimálně.
  Evropský přelet Italie byl a dodnes je publicistickou neznámou – právě proto jsem se pokusil jej poněkud
  přiblížit čtenářům. Jak se to zdařilo, ať laskavě posoudí čtenářská obec. Knížku jsem psal za útoků tisku na mou osobu a za soudních procesů o kolaboranta rájeckého knížete. Tak jsem potřebný duševní klid postrádal. V té době jsem též prodělal infarkt a operaci aortální srdeční chlopně. To vše narušilo výzkumnou práci o tomto tématu.
  Vzduchoplavba podle mne není zcela odbytou záležitostí ve vývoji letectví. Domnívám se, že v budoucnosti najde své pole uplatnění všude tam, kde klasické letectví strojů těžších vzduchu má překážky nebo problémy – startovacích ploch, dopravy různých speciálních nákladu, v meteorologii atd. Cestu dalších vývoje ukazují například některé americké, německé a ruské projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *