Priečne sedlo je vysokotatranskou legendou. Jedno z nejoblíbenějších ale také nejfrekventovanějších míst Vysokých Tatier. Túra přes Priečne sedlo je určena těm nejzdatnějším turistům…
Priečne sedlo (2352 m. n. m.)
Priečne sedlo je výrazné sedlo mezi Širokou vežou a Priečnou vežou. Nevelká Priečna vežička sedlo rozděluje na dvě části. Hlubší, jihovýchodní zářez se nazývá Priečna štrbina. Širším, severozápadním vhloubením vede jednosměrná turistická cesta z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny.
Široká veža je uzlovým bodem v hlavním hřebeni Vysokých Tatier. K jihovýchodu vybíhá rozsocha (Prostredný hrebeň) oddělující Veľkú Studenú dolinu od Malej Studenej doliny. Prvním sedlem v této rozsoše je turisticky přístupné Priečne sedlo. Rozsocha pak pokračuje několika věžičkami k dominantní dvojici hřebene: k Žltej veži a k Prostrednému hrotu.
Túra přes Priečne sedlo je jednou z nejoblíbenějších ve Vysokých Tatrách. Nutno ovšem podotknout, že také jednou z nejnáročnějších. Cesta je jednosměrná, výstup je možný pouze ve směru z Malej do Veľkej Studenej doliny. Závěrečných sedmdesát metrů je jištěno řetězy.
Z Priečneho sedla je překrásný rozhled do Studených dolín. Pohledu do Malej Studenej doliny dominují tři vrcholy: Lomnický štít, Pyšný štít a Baranie rohy. Pohledu ve směru opačném, do Veľkej Studenej doliny, pak hřeben Slavkovského štítu, Bradavica, Východná Vysoká a Svišťový štít. Západnímu obzoru pak dominuje Gerlachovský štít.
Túru přes Priečne sedlo nikdy nepodceňujte. Je velmi dlouhá, z Hrebienku přes Téryho chatu, Priečne sedlo, Zbojnícku chatu a zpět kolem deseti hodin.
V letní sezóně zde projde velké množství lidí, připravte se na to, že v závěrečném řetězovém úseku mohou být fronty. Vzhledem k vysoké frekvenci turistů kontrolujte pevnost každého uchycení řetězů a usazení kramlí. Na túru se nevydávejte za špatných klimatických podmínek.
……cez krásne doliny vedlo odpradávna jedno sedlo…… 😎
„Priečne sedlo je vysokotatranskou legendou.“ je 😎 dobrý príspevok. dík. fotka č.2 (štvrtá zhora), (Široká veža (vpravo), Priečne sedlo, Priečna veža, Sokolia štrbina a Sokolia veža) wellmi nádherná!
……a zdalipak pan ctený autor ví, prečo sa to sedlo volá Priečne? 😉
….prípadne môžu hádať aj ostatní ctení návštevníci 😉
Mnozí to cestou do sedla dotáhli tak daleko, že se jim cesta začala příčit… 😆
😆
no celkom dobrý tip pepa, ale myslím, že ten názov je odvodený od sedla ako takého, nie od vyčerpaných turistov 😉
to by sa viacero tatranských štítov volalo Únavník svalovicový 😉
Proč se mu tedy říká Priečne? 🙂 Nenašla jsem odpověď.
Díky za komentář, je to článek, který jsem neaktualizoval (už např. neplatí, že cesta je jednosměrná), navíc rubriku Tatranské sedlá nedoplňuji, není to v mých silách.
K Priečnemu sedlu: Jako v mnoha případech, pojmenování tatranských objektů se liší ve slovenštině, polštině (ta má nejpodrobnější), němčině, maďarštině. Historicky tedy v jazycích, ve kterých tatranská jména vznikala.
Tak je tomu i u Priečneho sedla. Polské pojmenování je Czerwona Ławka , podle barvy skal v sedle, německé a maďarské je v překladu totéž.
Pojmenování slovenské téměř jistě vzniklo přirozeným způsobem, podle polohy sedla: „vede napříč Prostredným hrebeňom“.
…..naprieč hrebeňom viedlo jedno mimoriadne priečne sedlo 😎
….asi chcelo viesť niekade inokade, tak zlobilo. bolo priečne 😉