Hudební zamyšlení: Václav Koubek

Václav Koubek

Václav Koubek

Folkový písničkář, akordeonista, skladatel, herec, režisér, scénarista, dramaturg, spisovatel.

Umělec mnoha poloh. Organizátor hudebního dění.

Václava Koubka poznáte při prvních tónech jeho písní, při prvních slovech. Pokud by vám někdo zahrál melodie jeho písní beze slov, snadno uhádnete, kdo je autorem hudby. Stejné je to s jeho texty. Václav Koubek je nezaměnitelný.

Vyučil se tiskařem, vystudoval Vysokou školu strojní v Liberci. Po dokončení studia, v roce 1981, působil dva roky v Československé televizi jako asistent střihu a jako asistent režie a produkce ve Filmovém studiu Barrandov v Praze. V letech následujících působil jako herec, scénárista či autor hudby na mnoha scénách.

Krom divadla se uplatnil rovněž  ve filmu. Jako herec ve filmech Zvířata ve městě (1989)Keď hviezdy boli červené (1991), Šakalí léta(1993), Historky od krbu (1994), Cesta pustým lesem (1997), Čert ví proč (2002) a v dalších.   Režíroval film Historky od krbu (1994), je autorem hudby k filmům Keď hviezdy boli červené (1991), Co chytneš v žitě (1998), Minulost (1998)  i k filmům jiným.

Jako folkový písničkář vystupuje sólově, doprovází se na akordeon. Spolupracuje také i s jinými hudebníky. Nahrál několik alb. Album Bezvětří obdrželo v roce 1996 cenu Žlutá ponorka nezávislých hudebních kritiků  jako nejlepší album roku.

Jak bylo vyčteno v krátké biografii, Václav Koubek je umělcem mnoha poloh. Zaměřme se na tomto místě na tu hudební.

Václava Koubka poznáte při prvních tónech jeho písní, při prvních slovech. Pokud by vám někdo zahrál melodie jeho písní beze slov, snadno uhádnete, kdo je autorem hudby. Stejné je to s texty. Václav Koubek je nezaměnitelný.

Expresivní projev. Nepříliš libozvučný hlas, nicméně velmi přesvědčivý. Své hlasové handicapy – nepřesné intonování a nestandardní výslovnost sykavek – vyvažuje na jiných frontách, především hlasem své velmi živé harmoniky. Ta při spolupráci s jinými muzikanty někdy (překvapivě) ustupuje do pozadí. Upřímné, křehké a citlivé texty. Svá vystoupení doprovází osobitým humorem, osobitými výpověďmi.

Václav Koubek je kromě své vlastní tvorby organizátorem mnoha hudebních projektů. Legendární Divadelní pouť na Střeleckém ostrově, Letní festivaly na zámku Červená Lhota, klubový program v pražské Baráčnické rychtě, republikový celoroční festival písničkářů Hudební sklepy, Vesnický klub v Chotěmicích.

S písněmi Václava Koubka je to podobné jako s vážnou hudbou. Člověk se při poslechu musí soustředit, musí se odreagovat od všeho ostatního. Musí se plně zaposlouchat do textů písní, nemůže si dovolit, aby mu uniklo jediné slovo. Text by přestal mít smysl.

Václav Koubek má svůj úzký okruh posluchačů. Kdo si však k němu najde cestu, bude kouzlem jeho písní doslova očarován.

Václava Koubka vám představím čtyřmi písněmi. První dvě, Pojď blíž a Motýli, jsou z alba Bezvětří (1996). Sám mám toto album nejraději a často je poslouchám. Třetí píseň, Zákoutí, je z alba Obrazy (1992). Píseň poslední, Nebruč, je z alba Avé (2010).

Přeji pěkný poslech a souznění s písněmi Vaška Koubka.

Pojď blíž

Motýli

Zákoutí

Nebruč

*******************************************************************************

Zdroje: Český hudební slovník
Foto: www.velbloud.info
 
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Hudební zamyšlení: Václav Koubek

 1. lojzo napsal:

  Dík, Vaška Koubka môžem. Teda, nové pesničky nepoznám, ale pamätám si niektoré z minulého storočia, napríklad
  „Pak zazvonil jsem na sebe a šel si otevřít
  ve dveřích jsem stál já – sám sobě návštěva…“

  • pepa napsal:

   Ano, Návštěva.
   Teď jsem hledal celý text písně a objevil jsem, že v roce 2000 vyšla Koubkova kniha
   „Sám sobě návštěva“.
   Nenašel jsem ji vůbec v bibliografii na jeho webových stránkách… ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *