Hudební zamyšlení: Jaroslav Ježek (Čp.8)

Jaroslav Ježek

Jaroslav Ježek

Zpěvák, výhradní skladatel  a textař karlovarské folkové skupiny Čp.8.  

Nedoceněný talent osmdesátých let. Byl obdařen takovou dávkou talentu, s jakou se na folkové scéně setkáváme jen výjimečně.

Měl velký dar oslovit posluchače. Texty jeho písní byly citlivé a dotýkaly se tehdejší mladé generace se silnou naléhavostí. Byly živé díky osobnímu prožitku autora…

Kapela Čp.8 ve své první podobě vznikla v roce 1980 v Karlových Varech. Složení bylo v samém počátku dvoučlenné – třidavacetiletý Jaroslav Ježek a jeho stejně starý kamarád Jiří Černík. Repertoárem byly zhudebněné Jaroslavovy texty. Oba muzikanti bydleli ve stejném domě. Pro potřeby veřejného vystupování proto vymysleli pojmenování Číslo popisné 8 (zkráceně Čp.8).

Čp.8 (zleva Jan Richter, Jiří Černík, Jar. Ježek, Mir. Ježek)

Čp.8 (zleva Jan Richter, Jiří Černík, Jar. Ježek, Mir. Ježek)

První velké vystoupení se odehrálo na sokolovském jarním Dostavníku v roce 1980. Ve víru festivalových country a trampských písniček dvojice kluků s dvanáctkou a houslemi zaujala nejen posluchače, ale i konferenciéra Miroslava Kováříka. Pozval dvojici muzikantů do pražského Rubínu. Pořad shodou okolností točil tehdejší Československý rozhlas a není divu, že Jarda s Jirkou odjížděli optimisticky naladěni. Cestou z Prahy domů byl přijat do kapely další člen, Jaroslavův bratr Miroslav. Dostal za úkol rychle se naučit hrát na bonga. V krátké době se k trojici připojil ještě basista, flétnista a houslista Jan Richter.

Zvuk kapely, založený na zpěvu a na zvuku akustických kytar, přivedl kapelu na výsluní tehdejší folkové scény. Texty Jaroslava Ježka oslovily mnoho posluchačů. Míra souznění, daná dobou, byla mimořádná. Vše umocňovalo charisma protagonisty i jeho zpěv.

Poprvé se skupina Čp.8 zúčastnila Porty v roce 1981. Nešťastně vybraný repertoár, do finále kapela nepostoupila. Už o rok později se však do finále Porty muzikanti z Karlových Varů probojovali a dostali ocenění nejvyšší. V kategorii Interpretační Porty se umístili po boku takových es, jakými byly Poutníci, Nerez a Plíharmonije. Na podzim 1982 vystřídala kapela kytaristu. Na místo Jirky Černíka přišel Petr Linhart.

Vrcholem úspěchu byl nejspíš rok 1983. Jaroslav Ježek obdržel autorskou Portu za píseň Motýlek. Píseň měla velký ohlas mezi hudebními kritiky.

„Tento folkový soubor (pozn. Čp.8) vypovídající o světě dospívajících, tedy těch, kteří tvoří převážnou část návštěvníků Porty, se podobně jako loni těšil největšímu zájmu posluchačů.“ (Jan Plachetka)

V roce 1984 došlo k výrazné změně projevu kapely. Za klávesy usedl Jiří Šantroch, v rukách kytaristů se objevily nástroje značky Ovation, kontrabas vystřídala bezpražcová baskytara a několik perkusí se rozrostlo na malou bicí soupravu.

„Budeme tvrdší a tvrdší, až budeme nejtvrdší,“ vyhrožoval na jednom z koncertů v plzeňském Pekle Jaroslav Ježek. „Jsme ve své podstatě rockeři.“

Na vzpomínaném koncertě jakoby všichni dělali všechno pro to, aby do budoucna odradili své dosavadní posluchače od vlastních koncertů. Jenže „plán“ totálně selhal. Většina posluchačů odklon od poetické hudby k jedné z největších novinek Porty 84, k hudbě fresh air, v tuzemské podobě čerstvý vzduch, přijala. Portýr nazval nový styl kapely jako „rozhopsaný folk“.

Další čerstvý vzduch do kapely přivanul v roce 1985. Post kytaristy nově obsadil Václav Křivanec s elektrickou kytarou, kapela angažovala i nového zvukaře.

Čerstvý vzduch. Jaroslavu Ježkovi ho bylo zapotřebí více než komukoli jinému. Trpěl plicním onemocněním. Svému onemocnění podlehl 2.prosince 1985.

Na naléhání agentury kapela Čp.8 ještě nějakou dobu hrála. Jaroslavův hlas se pokoušeli zastoupit Miroslav Ježek a nový člen skupiny Dan Kohout. Poslední koncert se konal v březnu 1987.

********************************************************************************

V hudebních ukázkách si můžete poslechnout čtyři písně Jaroslava Ježka, resp. kapely Čp.8. Poslední z nich je záznamem živého vystoupení kapely na koncertě v Lubenci. Autorem hudby i textů je ve všech případech Jaroslav Ježek.

Prolog života

Motýlek

Hledání

 Jenom v rámci svých možností, protože bez setkání

Dovolil bych si upozornit na stránky již neexistující skupiny Čp.8. Kromě kompletní diskografie najdete zajímavý odkaz na Knížku o Čp.8 (ke stažení). Ta kniha opravdu stojí za přečtení.

********************************************************************************

Zdroje:
Knížka Čp.8, Petra Severinová (odkaz pro stažení na stránkách níže)
www.cp8.cz (z tohoto zdroje jsou i fotografie)
www.velkaepocha.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Hudební zamyšlení: Jaroslav Ježek (Čp.8)

 1. lojzo napsal:

  Príjemná muzička.
  Poznal som len Motýlka (a aj ten mi na tej platni zanikol medzi ostatnými hudobnými perlami; keď tak na to pozerám, zišlo sa ich v tom ročníku ozaj dosť – Plíhalova Myš i Akordy, Nevadí a Hejkal od Wabiho Daňka, Žalmanovi „malí pěšáci“, „nerezavějících“ Tisíc dnů mezi námi, Hop trop „na stráni plné kamení“, Křesťanovi „Kolumbovia“ a Samsonov diamant „Už to nenapravím“, ktorý fakt milujem! 8-O), o osude J.J. som nič netušil…
  Stiahol som si aj knižku, snáď sa dostanem aj k prečítaniu.

  • pepa napsal:

   Přečti, jsou tam i texty některých písní. Ještě jedna zajímavost. Shoda jmen s hudebním skladatelem Jaroslavem Ježkem není náhodná. Byl to Jardův (a Mirkův) prastrýc.

  • pepa napsal:

   Ano, byl to silný ročník. Prosadit se mezi takovými stálicemi bylo nadmíru těžké.

 2. Jago napsal:

  UMÍÍÍ!

 3. Jiří PEZL napsal:

  :smiley:Znal jsem Jardu Ježka osobně a jsem za to šťastný. Jelikož jsem z Plzně, chodil jsem na jeho koncerty v Pekle a na Portě. Na té, jsem v roce 1982 dostal od něj zpěvníček jeho písní. Dodneška je hraji na kytaru a když se někdo zeptá, co je to za písničky, rád o něm vyprávím.
  Děkuji Ti Járo, že jsem Tě poznal.
  Jiří PEZL / PLZEŇ

 4. anna kucharova napsal:

  krasni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *