Hrebeň Bášt se odpojuje z Kriváňskej rozsochy na Hlinskej veži.
Asi čtyři kilometry dlouhá hradba skal pokračuje k jihu, kde končí Patriou. Hřeben odděluje Mengusovskú dolinu od Mlynickej doliny. Nejvyšším vrcholem Hrebeňa Bášt je Satan.
Satan (2418 m. n. m.)
polsky: Szatan; německy: Satan; maďarsky: Sátán
Satan je nejvyšším vrcholem Hrebeňa Bášt mezi Satanovým sedlom (Čertovým hrbom) a Satanovým zárezom (Satanovou vežičkou). Má dva přibližně stejně vysoké vrcholy, severní a jižní. Odděluje je Satanova štrbina.
Hrebeň Bášt se odděluje z Kriváňskej rozsochy na Hlinskej veži. Pokračuje přes Capie veže, Zadnú Baštu a Zlatinskú vežu k trojici vrcholů s poetickými jmény: Pekelník, Diablovina a Čertov hrb. Nad nimi – výškou i názvoslovím – pak ční nejvyšší vrchol Hrebeňa Bášt, Satan. Od Satana pokračuje hřeben přes Satanovu vežičku, Prednú Baštu, Malú Baštu k Patrii. Na Patriu navazuje lesem porostlý svah pojmenovaný Trigan.
Hrebeň Bášt je historickou hranicí mezi Liptovem a Spiší.
Ke svým „poetickým“ názvům přišli Satan a kamarádi ze sousedství již před staletími. Na úbočích štítů se tehdy pohybovali hledači pokladů a zlatokopové. Pán pekla se snažil ochránit své poklady padajícím kamením. Jiná pověst zas vypráví, že Pekelný pán ukryl svůj poklad v jednom ze žlabů spadajících ze Satana.
Vrchol Satana a vlastně i celý Hrebeň Bášt je rozervaný tak, že jistá souvislost s peklem leckoho může napadnout. Úbočí většiny jmenovaných vrcholů je zbrázděno hlubokými lavinovými rýhami a žlaby, které již byly svědky nejedné tragédie.
Satan má dva vcelku nevýrazné vrcholy, severní a jižní, podobají se malým rohům.
Z vrcholů se naskýtají impozantní pohledy do Mengusovskej doliny, do Mlynickej doliny a do dolin přilehlých.
Pohledu na západ dominuje Hrebeň Solísk a za ním se tyčící Kriváň. Uzávěr Mlynickej doliny na severozápadě střeží dva kamenní bratři: Furkotský štít a Triumetal. Před nimi se nachází mohutný Štrbský štít. Za horizontem doliny můžeme spatřit vrcholy Západních Tatier.

Satan: Závěr Mlynickej doliny. Vlevo Hrebeň Solísk, za ním Kriváň. Vpravo Furkotský štít a Triumetal
Na severu se rýsují vrcholy polských Tatier, dominuje jim Świnica.
Na severovýchodě, přímo pod Satanom, se nachází Hincova kotlina s největším plesem na slovenské straně Tatier – Hincovým. Kotlinu uzavírají monumentální Mengusovské štíty, Čubrina a Kôprovský štít. Pohled na východ, do Mengusovskej doliny, je doslova letecký. Nahlédneme i do přilehlých dolin, do Kotliny Žabích plies, do Dolinky pod Váhou. Pohled k východu uzavírají nejvyšší tatranské vrcholy: Rysy, Vysoká, Gerlachovský štít a Končistá.
První výstup na Satana uskutečnili – dle písemných záznamů – Jan Gwalbert Pawlikowski s vůdcem Maciejom Sieczkom okolo roku 1880. První zimní výstup uskutečnili Ernest Dubke, Johann Breuer mladší a Johann Franz starší v roce 1906.
Část Hrebeňa Bášt od Patrie po Satanovo sedlo přešli jako první Jan Gwalbert Pawłikowski s vůdcem Maciejom Sieczkom (okolo 1880). Druhou část hřebene ze Satanovho sedla po hlinskú vežu přešli jako první Gűnter Oskar Dyhrenfurth a Hermann Rumpelt 13. června 1907. Celým hřebenem od Hlinskej veže po Patriu přešli později několikrát.
První zimní výstup uskutečnili v roce 1906 Ernst Dubke, Johann Breuer junior a Johann Franz senior.
Satan není přístupný pro běžné turisty. Na vrchol je možné vystoupit v doprovodu horského vůdce, výstup v letním období není nijak složitý. Nejjednodušší výstupová trasa vede ze střední části Mlynickej doliny, od Kozích plies.
********************************************************************************
Zdroje: Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Ivan Bohuš, Tatranské štíty a ľudia (I&B Tatranská Lomnica 2010) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Rysy ze Satanovho sedla super!
btw, celkom zaujímavá zmeska zimných, letných, jesenných a všelijakých iných fotiek, v tejto druhej verzii.
první verze byla ostuda…
ale nebola….
Satan ze Satanovho sedla. Okamžitě se mi vybavil Trollweggen. Takový trošku menší, náš. Víš o té stěně něco podrobnějšího /sklon, obtížnost, rozměry a tak prostě/. Jestli jí teprve budeš měřit, až tam pojedeš, nevadí, počkám. Hezký víkend
Velmi lámavá, objektivně nebezpečná. 450 metrů.