Jedenáctý nejvyšší vrchol Vysokých Tatier, devátý nejvyšší štít tohoto pohoří.
Vrchol krčící se ve stínu svého vyššího souseda. V tomto duchu i byl ve slovenském jazyce pokřtěn.
V jazycích jiných k němu byli uctivější…
Malý Pyšný štít (2590 m. n. m.)
polsky: Mały Durny Syczyt; německy: Téry Spitze; maďarsky: Térycsúcs
Štít v hlavní ose rozsochy Lomnického štítu mezi Malou Lastovičou štrbinou (Strapatou vežou) a Lastovičou štrbinou (Loktibradou) nad Malou Studenou dolinou a Veľkou Zmrzlou dolinou (Medenou kotlinou).
Malý Pyšný štít je prvním výrazným vrcholem v bočním hřebeni Vysokých Tatier táhnoucím se z Baraních rohov k Lomnickému štítu. Na sever do Veľkej Zmrzlej doliny padá mohutnou členitou stěnou, do Malej Studenej doliny vysílá kratší jihozápadní pilíř.
Ti, kteří Pyšný štít uznávali jako Lastovičiu vežu, označovali názvem Pyšný štít nižšího souseda, dnes Malý Pyšný štít. V maďarském a německém názvosloví se ujal název Téryho štít. Přesto, že si prvovýstup na Malý Pyšný štít připsal, až v roce 1901, budapešťský horolezec a bankovní úředník Július Dőri.
První zimní výstup uskutečnila 2. 1. 1910 čtveřice Lajos K. Horn, Gyula Komarnicki, Roman Komarnicki, Jeno Serényi.
Na Malý Pyšný štít mohou velmi zdatní turisté vystoupit v doprovodu horského vůdce. Obvykle se tak děje v rámci výstupu na Pyšný štít. Jedná se o velmi náročnou túru, z kategorie nezapomenutelných.
Malý Pyšný štít nabízí unikátní pohledy na celé Vysoké Tatry. Pohled k Lomnickému štítu je omezen Pyšným štítom. Impozantní jsou pohledy na Kežmarské štíty, vyzdvihl bych i letecký pohled k Zelenému plesu.
********************************************************************************
Zdroje: Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Ivan Bohuš, Tatranské štíty a ľudia (I&B Tatranská Lomnica 2010) Arno Puškáš: Vysoké Tatry I, horolezecký sprievodca, monografia (Šport Bratislava 1957) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
„Vrchol krčící se ve stínu svého vyššího souseda.“ myslím, že sa môže kľudne vystrieť, nie je o moc nižší 😉