Široká veža je podsaditý vrchol v hlavním hřebeni Vysokých Tatier.
Nachází se mezi dvěma turisticky přístupnými sedly – Priečnym sedlom a Sedielkom. Vrchol však turisticky přístupný není…
Široká veža (2461,5 m. n. m.)
polsky: Mały Lodowy Szczyt; německy: Roterturm; maďarsky: Vőrőstorony
Rozložitý štít v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Bielou lávkou (Ostrým štítom) resp. Zbojníckym sedlom (Zbojníckymi vežami) a Sedielkom (Malým Ľadovým štítom). Vypíná se nad Javorovou, Malou a Veľkou Studenou dolinou. Široká veža je uzlovým bodem hlavního tatranského hřebene, z něhož na jihovýchod směřuje mohutný Prostredný hrebeň, oddělený od Širokej veže Priečnym sedlom.
Hřeben (hlavní hřeben Vysokých Tatier) směřující ze Širokej veže západním směrem odděluje Javorovú dolinu (resp. Zadnú Javorovú dolinu) od Veľkej Studenej doliny. Prvním sedlem v tomto hřebeni je Zbojnícke sedlo, následují Zbojnícke veže, Biela lávka, Ostrý štít, Javorové sedlo a Javorové štíty.
Hřeben (hlavní hřeben Vysokých Tatier) vybíhající ze Širokej veže k severu pokračuje několika bezejmennými věžičkami a spadá k Sedielku. Toto sedlo je turistickým přechodem z Malej Studenej doliny do Zadnej Javorovej doliny. Hřeben pak pokračuje k Malému Ľadovému štítu, Ľadovému štítu a k Baraním rohom.
K jihovýchodu vybíhá rozsocha oddělující Veľkú Studenú dolinu od Malej Studenej doliny. Prvním sedlem v této rozsoše je turisticky přístupné Priečne sedlo. Rozsocha pak pokračuje několika věžemi a věžičkami k dominantní dvojici hřebene: k Žltej veži a k Prostrednému hrotu.
Pojmenování Širokej veže je poměrně přesné. Je to vrchol (štít) skutečně rozložitý, vyčetl jsem dokonce přirovnání k himálájskému Broad Peaku.
Široká veža je atraktivním vrcholem jak pro vysokohorské turisty, tak pro horolezce. Žel, vysokohorští turisté na ni sami nemohou. Výstup je možný pouze v doprovodu horského vůdce.
Pro horolezce je zajímavá především dvousetmetrová jižní stěna tvaru lichoběžníka, pro její mimořádně pevnou skálu.
Široká veža, přestože obklopena vrcholy vyššími, nabízí unikátní pohledy na velkou část Vysokých Tatier. Je to dáno její mimořádnou polohou na rozhraní tří dolin. Velkolepé jsou pohledy především k Lomnickému štítu, Pyšným štítom a k Baraním rohom. Překrásný je pohled k rozervanému hřebeni Javorových štítů a Javorových veží.
První zaregistrovaný letní výstup usktečnili roku 1896 J. Déry a J. Hunsdorfer. Zimní pak v roce 1911 T. Krégczy, L Rokfalusy a Z. Volisty.
Pokud toužíte po mimořádném zážitku z oblasti vysokohorské turistiky ve Vysokých Tatrách, Široká veža je určitě volbou velmi dobrou. Jak jsem však napsal, využít k tomu musíte služeb horských vůdců.
********************************************************************************
Zdroje: Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000