Velické Granáty jsou bizarním seskupením četných věží a věžiček v jihovýchodním hřebeni Bradavice.
Nejvyšším vrcholem tohoto seskupení je Rohatá veža, vrchol mnoha tváří. Nevinně vyhlíží při pohledu z Gerlachu, naopak od Bradavice se tváří jako definitivně rozhodnutá nikdy vás k sobě nepustit…
Rohatá veža (2420 m. n. m.)
polsky: Rogata Turnia; německy: Margitspitze; maďarsky: Margitcsúcs
Výrazně tvarovaná a nejvyšší věž Velických Granátov mezi Kvetnicovým sedlom (Bradavicou) a Rohatou štrbinou (Granátovým rohom) nad Velickou a Slavkovskou dolinou, do níž klesá mohutnou stěnou. K jihozápadu nad Velickú dolinu z ní vybíhá boční hřebens Opálovou vežou a Opálovou stenou.
Z hlavního hřebene Vysokých Tatier se na Východnej Vysokej odděluje boční hřeben, vymezující Velickú a Veľkú Studenú dolinu. Tento hřeben se na Bradavici dále větví. Východní rameno je ukončeno Slavkovským štítom, jihovýchodní je tvořeno Velickými Granáty: tato dvě ramena vymezují Slavkovskú dolinu. Rohatá věža je nejvyšším vrcholem Velických Granátov.
Velické Granáty: Takto je pojmenován masív četných věžiček a věží (nejvýraznější jsou Rohatá veža, Veľká Granátová veža a Dvojitá veža) se třemi předsunutými stěnami (Velická, Granátová a Opálová stena), padajícími do Velickej doliny.
První letní výstup na Rohatú vežu je připisován trojici Antonina Englischowa, Karol Englisch a Johann Hunsdorfer ml. (26. 7. 1900).
První zimní výstup je popsán až 14. 3.1955 (Adam Górka, Jan Krupski, Jerzy Lechowski, Tadeusz Rogowski a Witold Udziela).
Rohatá veža není příliš navštěvovaným vrcholem. Turisticky přístupná není, výstup na ni bývá obvykle spojován s výstupem na sousední a vyšší Bradavicu. Bradavica nabízí kompaktnější, širší rozhledy na celé Vysoké Tatry. Rohatá veža naopak nabízí zcela nevídané a monumentální pohledy na Bradavicu. Na straně opačné malebné pohledy do Slavkovskej doliny, ke Slavkovskému štítu a na hřeben Velických Granátov. Na západní straně pak majestátný pohled na Masív Gerlachovského štítu.
********************************************************************************
Zdroje: Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) www.goat.cz Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Granátová lávka, Opálová stena, Karbunkulový hrebeň…hmmmm…tie Tatry sú plné pokladov! 😎