Prostredný hrot je jedním z nejznámějších tatranských vrcholů. Je dominantou Malej a Veľkej Studenej doliny. Společně se svými sousedy, Žltou vežou a Malým hrotom, pak patří k top dominantám celých Vysokých Tatier.
Je vyhledávaným cílem horolezců, vysokohorských turistů…
Prostredný hrot (2441 m. n. m.)
polsky: Pośrednia Grań; německy: Mittelgrat; maďarsky: Kőzéporom
Kulminační bod Prostredného hrebeňa, vybíhajícího ze Širokej veže mezi Malú a Veľkú Studenú dolinu. Masív Prostredného hrotu odděluje od Žltej veže Sedlo za Prostredným, od Chmúrnej veže Sedlo pred Prostredným. Od nejbližšího vrcholu, Malého hrotu, ho dělí Štrbina v Prostrednom. Nad Malú Studenú dolinu vybíhá ze spodní části masívu krátké žebro zakončené Žltou stenou.
Široká veža jako uzlový bod hlavního hřebene Vysokých Tatier vysílá na jihovýchod, mezi Veľkú a Malú Studenú dolinu, dlouhý Prostredný hrebeň. Nejvyšším bodem hřebene je Prostredný hrot mezi Malým hrotom (Štrbinou v Protrednom) a Chmúrnou vežou (Sedlom pred Prostredným).
Do Veľkej Studenej doliny spadá Prostredný hrot 750 metrů vysokými srázy, kde se střídají strmé skalní stěny s travnatými plošinami. Při pohledu z Malej Studenej doliny jsou v masívu Prostredného hrotu zřetelné dvě odlišné stěny. Severní, vysokou 450 metrů, přetíná ve spojnici Štrbiny za Žltou stenou stenou a Žltej lávky Dubkeho lávka. Před 250 metrů vysokou severovýchodní stěnu vystupuje samostatný vrchol Žltej steny; vlevo od ní se nachází Malá Žltá stena.
O Prostrednom hrote se zmiňuje již starý latinský dokument o hranicích matejovských lesů z roku 1412. Prostredný hrot v něm má název Kalberk (dle současné gramatiky Kahlberg, Holý vrch). Dnešní název se v německé podobě Mittel Grat poprvé objevuje v roce 1830 v cestopisném díle německého geografa a vojenského topografa Albrechta Sydowa.
Podle staré lidové pověsti tvořil kdysi prostor mezi masívem Slavkovského štítu a Lomnického štítu jednu jedinou dolinu. Žili v ní hašteřiví manželé, obři. Nekončícím hádkám učinili přítrž tím, že vytvořili hráz – Prostredný hrebeň. Obr žil ve Veľkej a obřice v Malej Studenej doline.
Dřív, než se o Studené doliny začali zajímat turisté, působili v nich pastýři, horníci, hledači pokladů a lovci. V srpnu 1793 navštívil Malú Studenú dolinu anglický cestovatel Robert Townson. Vystoupil z ní na Lomnický štít. Prostredný hrot musel počkat až do roku 1876 na Edmunda Viliama Téryho (1856 – 1917).
5. srpna 1876 byl Téry s horským vůdcem Jánom Stillom na Lomnickom štíte. V masívu Prostredného hrotu mu padl do oka koridor, který sahal téměř k úpatí štítu, k místu zvanému Ohnisko. Rozhodli se koridor využít k výstupu na dosud nedotčený vrchol.
Svůj záměr splnili 11. srpna 1876 se dvěma dalšími společníky, Téryho přítelem Paulom Schwarzom z Vídně a smokovským hajným Samuelom Horvayom. Ze Starého Smokovce vycházeli ráno o páté. Okolo sedmé si krátce odpočinuli na Ohnisku. Potom vystoupili širokou roklinou do Sedla pred Prostredným. Na čele skupiny šel po celou dobu Téry. Ostatní mu nestačili a brzy ztratili vizuální kontakt. Rozhodli se tedy vystupovat samostatně. V půl desáté stanul Téry na nejvyšším bodě. Ostatní přišli o půl hodiny později. Nenašli žádné stopy svědčící o tom, že by někdo před nimi na vrcholu stanul. Svědky výstupu byly horolezci, kteří v té chvíli stáli na vrcholu Lomnického štítu a slyšeli oslavný výstřel.
O výstupu zanechala skupina zprávu v lahvi, kterou ukryli do kamenné mohyly. Sestup znepříjemnil liják s krupobitím; v půl třetí však byli všichni zpět na Ohnisku a krátce nato na Rainerovej chate. Po 17. hodině došli do Smokovca.
Po dvou letech, 28. července 1878, našel Téry, když opakoval výstup s vůdcem Martinom Spitzkopfom, vše na vrcholu v netknutém stavu. Do kamenné mohyly zasekli dlouhou tyč, kterou přinesl Spitzkopf. Sestoupili tentokrát novým směrem, Do Veľkej Studenej doliny.
Ještě před první světovou válkou přibylo několik prvovýstupů obtížnosti II a III. Směrovány byly severní stěnou, severozápadním hřebenem a východním žebrem. 2. dubna 1904 se uskutečnil první zimní výstup. Jeho účastníky byli Karol Jordán, Jozef Szelke a J. Lackner s vůdci Jánom Breuerom a Pavlom Spitzkopfom.
Do novodobých horolezeckých dějin se zapsal Prostredný hrot především díky diretissimě prostředkem severovýchodní stěny. Jako první ji zdolala trojice Ivan Bajo, Zdeněk Kysilka a jeho první manželka Sylva Hnátková – Kysilková. Prvovýstup absolvovali za dva dny, 9. a 10. srpna 1962. První zimní výstup diretissimou uskutečnili 19. až 21. dubna 1964 Ivan Gálfy a Ivan Urbanovič, ve stěně tedy strávili dvě noci.
Diretissima severní stěny Prostredného hrotu byla jednou z nejkrásnějších a nejtěžších cest ve Vysokých Tatrách. V horní části vedla přes téměř třicetimetrovou věž, ze které se musel udělat „přepad“ do protější strmé plotnové stěny. Horolezci, kteří diretissimu lezli opakovaně, si všimli, že časem je přepad těžší a těžší. Věž se pomalu od stěny odkláněla. Nakonec se v létě 1986 zřítila do Malej Studenej doliny. Padající skály a kameny poškodily i chodník k Téryho chate. Naštěstí balvany nikoho nezranily.
Masív Prostredného hrotu je dodnes pro horolezce mimořádně zajímavý. Na vrchol však mohou vystoupit i velmi zdatní vysokohorští turisté pod vedením horských vůdců. Ti svým klientům mohou nabídnout výstupovou trasu jak z Malej Studenej, tak i Veľkej Studenej doliny. TOP nabídkou je pak výstup Dubkeho lávkou. V tomto případě klienti stanou i na vrcholu Žltej veže a Malého hrotu.
Prostredný hrot společně s Malým hrotom a Žltou vežou tvoří seskupení, které je jednou z dominant Vysokých Tatier. V rámci obou Studených dolín má Prostredný hrot zcela výsostné postavení. Obě doliny, včetně vrcholů, které je lemují, lze přehlédnout téměř bez omezení. Velkolepý je pohled na západní a severozápadní část Vysokých Tatier. Pohled na východní část Vysokých Tatier je omezen Lomnickým hrebeňom.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Ivan Bohuš, Tatranské štíty a ľudia (I&B Tatranská Lomnica 2010) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
dôstojný oslavný L príspevok 😉
zaujímavé pohľady na Terynku moju milovanú 😎
Super spracované, krásne fotky, darmo Prostredný hrot je TOP vrchol!
Díky. Je! 😉
Tohle jsou SUPER stránky! 🙂 Krásné pohledy na milované Tatry! 🙂
Díky! 😉