Hudební zamyšlení: Věra Wajsarová

Věra Wajsarová

Věra Wajsarová

Šanson nepatří mezi hudební žánry, po kterých bych se mohl utlouct. Nesedí mi především melodicky, často i texty opouštějí hranice vymezující oblast toho, co jsem ochotný vnímat. Pravdou ovšem je, že na české hudební scéně je šanson žánrem menšinovým, dobrých šansoniérů je tu pomalu méně, než ryb v Mrtvém moři.

Věra Wajsarová je výjimkou všeho, co jsem zatím napsal...

Nějakým omylem jsem si v roce 1984 koupil album Země Delfinie. Nevím už, co mě k tomu přimělo, co jsem od neznámé interpretky očekával. Již úvodní píseň mě posadila do křesla a donutila doposlouchat album do poslední noty a posledního slova.

Deska dopadla podobně, jako další mé oblíbené z té doby. Donekonečna opakovaným přehráváním vinyl utrpěl natolik, že další poslech nebyl možný. O Věře Wajsarové jsem pak velmi dlouho neslyšel.

Nedávno jsem procházel stránky youtube a objevil Zemi Delfinii. Kompletní. Znovu jsem si album poslechl a začal pátrat, co se v tvorbě Věry Wajsarové objevilo nového…

Věra Wajsarová (rozená Mazánková) se narodila 11. ledna 1952 v Jičíně. Na pražské konzervatoři vystudovala hudebně – dramatický obor jako posluchačka Jaroslavy Adamové, Hany Hegerové, Lubomíra Lipského a dalších. V letech 1972 – 1974 byla angažována v Krušnohorském divadle v Teplicích, od roku 1975 působila v Divadle ABC. Začala se také věnovat zpěvu.

Většina písní, které interpretovala, měla styl šansonu. Sama se doprovázela na kytaru, její repertoár byl složen téměř výhradně z tvorby českých skladatelů. Vybírala si náročné texty z tvorby Pavla Kopty, Pavla Vrby, Jiřího Žáčka, Jany Štroblové, v překladech pak také Jacquese Préverta, Guillaume Apollinaira, Novelly Matvejevové.

V letech 1976 – 1982 spolupracovala se zpěvákem Petrem Novákem a s doprovodnou skupinou George and Beatovens. S nimi nahrála desku Kráska a zvíře (ve stejnojmenném muzikálu představovala titulní postavu Krásky), Co je to láska a Sladké trápení. V roce 1980 spolupracovala s Hanou Hegerovou.

V roce 1982 zahájila vlastní sólovou dráhu a sestavila doprovodnou skupinu Minimum. V ní ji doprovázeli její manžel Oldřich Wajsar (baskytara, klávesy) a Jiří Koptík (kytary). Oba pro ni rovněž komponovali nové skladby. V roce 1984 vydala Věra Wajsarová samostatné album Země Delfinie.

Na počátku devadesátých let se Věra Wajsarová vytratila z hudební scény, byla postižena hlasovou indispozicí. S manželem se odstěhovali do Podkrkonoší, kde si založili kozí farmu. V roce 2006 se Věře Wajsarové hlasová dispozice vrátila. Znovu se – společně s manželem – začala věnovat hudbě. Roku 2006 vydala album Měsíc sebevrahů s písněmi svými, Daniela Dobiáše a Oldřicha Wajsara (hudba) a Jany Štroblové, Jiřího Žáčka, Pavla Cmírala, Jana Krůty, Novelly Matvejevové, Pavla Arana, Jacquese Préverta (texty). Začala také znovu veřejně vystupovat. Na koncertech hraje společně s manželem (skupina Minimum), příležitostně s nimi vystupuje i syn Petr Wajsar .

V letošním roce vydala Věra Wajsarová se skupinou Minimum (rozšířenou o hosty) album živě nahrané v Malostranské besedě.

Ačkoli se má rubrika jmenuje Hudební zamyšlení, nebudu se dnes příliš zamýšlet. Nabízím – ze stránek youtube – k poslechu celé album Země Delfinie. Je to verze z roku 2005, oproti původnímu vydání z roku 1984 jsou tu čtyři písně navíc. Udělejte si čas a písně si poslechněte. To zamyšlení se pak dostaví samo…

(Pro doplnění: autory hudby a textů najdete zde)

Z alba Měsíc sebevrahů nabízím několik ukázek sestavených do jednoho záznamu:

 

Zdroje: český hudební slovník, youtube.com

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Hudební zamyšlení: Věra Wajsarová

  1. SV napsal:

    hmmmm….vypočujem.

  2. SV napsal:

    prvé dve pesničky vypočuté. nie je to zrovna moja šálka kávy, ale zaujímavo pekné. ale vnútri majú taký nejaký smútok (?)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.