Menší, nikoli však malý sourozenec Gerlachovského štítu. Šestý nejvyšší vrchol Tatier, uzlový bod v jejich hlavním hřebeni.
V masívu Zadného Gerlachovského štítu se nacházejí ještě dva další vrcholy přesahující nadmořskou výšku 2600 metrů…
Zadný Gerlachovský štít (2616,0 m. n. m.)
polsky: Zadni Gerlach; německy: Samuel Roth Spitze; maďarsky: Hátsó – Gerlachfalvi – csúcs
Uzlový bod v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Batizovským sedlom (Batizovským štítom) a Lavínovou priehybou (Lavínovým štítom) nad Kačacou, Batizovskou a Velickou dolinou. Na Zadnom Gerlachovskom štíte se z hlavního hřebene Vysokých Tatier odděluje mohutná rozsocha Gerlachovského štítu, končící na jihu Gerlachovským kotlom. Od Gerlachovského štítu je Zadný Gerlachovský štít oddělen Gerlachovským (Tetmajerovým) sedlom.
Zadný Gerlach (Zadný Gerlachovský štít) je jakýmsi menším bratrem Gerlachovského štítu. Nikoli však malým. V desítce nejvyšších vrcholů Tatier figuruje na šestém místě. Společně s masívem Gerlachovského štítu tvoří výraznou vrcholovou linii, kterou je možno spatřit z mnoha míst Vysokých Tatier. Linii, která je snadno rozpoznatelná.
Poznámka: V masívu Zadného Gerlachovského štítu se dále nacházejí tyto vrcholy (jmenováno od Zadného Gerlachu): Lavínové zuby, Lavínový štít, Lavínová veža, Veľká Litvorová veža, Malá Litvorová veža a Lučivnianska veža).
Na Zadnom Gerlachovskom štíte, na straně Batizovskej doliny se nacházejí trosky vojenského letadla Li-2, které tu havarovalo v říjnu 1944. Šlo o příslušníky 1. baterie dělostřeleckého oddílu 2. československé paradesantní brigády, kteří letěli na pomoc Slovenskému národnímu povstání.
Letadlo, které odstartovalo ze Lvova v noci ze 14. na 15. října na pomoc povstalcům, na letiště Tri Duby nedoletělo. Ve špatném počasí narazilo do skal pod vrcholem Zadného Gerlachu. O život přišlo šestnáct československých, pět sovětských vojáků a tři členové posádky.
Trosky letadla a mrtvá těla objevili horolezci až po skončení války, v srpnu 1945. Pokus snést těla dolů překazila v říjnu téhož roku vichřice a sněhová nadílka. Podařilo se to až v létě roku následujícího. Tehdy oběti pochovali na hřbitově v Gerlachove.
Z místa havárie snesli, za pomoci provizorní lanovky, v roce 1962 členové horolezeckého oddílu IAMES některé součásti letadla. Také vrtuli, která je součástí pamětní tabule na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou. Některé součásti letadla jsou uloženy v depozitu Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici, velký palubní kulomet je uložen v Muzeu SNP v Banskej Bystrici.
První písemně doložený letní výstup na Zadný Gerlachovský štít uskutečnil 24. srpna 1895 Janusz Chmielowski. Doprovázel ho horský vůdce Jędrzej Wala mladší. První zimní výstup pak Gyula Hefty a Gyula Komarnicki, 9. února 1913.
Zadný Gerlachovský štít patří v rámci Vysokých Tatier mezi vrcholy s nejkrásnějšími rozhledy. Pohled k jihu je omezen masívem Gerlachovského štítu; v ostatních směrech však nejsou pohledy ničím omezeny. Umocňuje je velká nadmořská výška vrcholu.
Zadný Gerlachovský štít je turisticky nepřístupný. Vrchol bývá navštěvován téměř výhradně jako součást výstupu na Gerlachovský štít; buď hřebenovou Martinovou cestou nebo cestou přes Gerlachovskou próbu (cestou Vlada Tatarku). Obě jsou určeny velmi zdatným vysokohorským turistům.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Arno Puškáš, Vysoké Tatry IV. , Šport Bratislava 1967 Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
myslela som, že VHT chodia len Velickou a Batizovskou próbou, a všetky ostatné prístupové cesty na Gerlach sú horolezecké terény 😯
Martinova cesta a cesta Gerlachovskou próbou (od Tetmajerova sedla jsou společné) mají klasifikaci II. Velická a Batizovská próba I.
Zase výborne spracované. Ešte je tu napr. výstupová cesta západným hrebeňom cez Východné Batizovské sedlo na Zadný Gerlach a potom záver Martinky na Gerlachovský štít..
Děkuji. Ano, na tu cestu se chystám, vím, že jsi mi ji zmiňoval 😉
Prima fotky opět po 35 letech mi oživily můj jediný výstup na Gerlach. Živě pamatuji na Kvetnicovou vežu a Kotlový štít. Batizovskou probou a pak sněhovým polem k plesu a do Tatranských zrubů. Rád prohlížím Tvé panoramatické obrázky a často se trápím s určováním. Pak zas hledám v přiložených mapkách a tak. Fakt dobrý
Díky. Není v mých silách detailně popisovat fotografie, asi by to bylo i nepřehledné. Pokud budeš mít potíže s identifikací, napiš. Podrobně rozepíšu.
teda Buteo, obdivujem tvoju topografickú pamäť 😯 🙂
ja si z Gerlachu a všeobecne z výstupov a výlezov a výplazov pamätám len hlavný vrchol, v tomto prípade Gerlach, a aj to len z jednej strany. bez kotla ani ten Gerlach nepoznám. ale nejak zásadito mi to neva 😎