Hudební zamyšlení: Petr Novotný

Petr Novotný (zdroj: 3dmusic.cz)

Petr Novotný (zdroj: 3dmusic.cz)

Baskytarista, kytarista, hráč na klávesy. Skladatel, textař. Zpěvák. Autor scénické hudby, studiový hudební režisér. Málokterý muzikant má tak široký záběr jako Petr Novotný.

Spolupracoval s mnoha kolegy a jeho jméno figuruje v rodném listu osmdesátky hudebních alb. Krom Žalmanova Spolu působí v dalších čtyřech kapelách….

Petr Novotný se narodil se v roce 1958. Hudbě se věnoval od mládí; hrál na kytaru, kontrabas a pětistrunné banjo. Absolvoval střední průmyslovou školu výroby hudebních nástrojů v Kraslicích. Po maturitě, v roce 1977 nastoupil do firmy Cremona v Lubech u Chebu. Seznamoval se s výrobou hudebních nástrojů a zdokonaloval se ve svém řemesle.

V roce 1978 nastoupil základní vojenskou službu. Hrál ve vojenské kapele a získával interpretační zkušenosti v armádních hudebních soutěžích. Po vojně nastoupil jako metodik pro hudbu v Okresním kulturním středisku v Sokolově. Místo znechuceně opustil po neblahých zkušenostech s ideologicky směrovaným festivalem, který měl v Sokolově dlouholetou tradici.

Další tři roky se věnoval sportu. Jako metodik, trenér. V roce 1984 nastoupil v Okresním kulturním a společenském středisku v Chebu. Vydržel tu dva roky, poté odešel do Západočeského divadla v Chebu. Pracoval jako osvětlovač a později zvukař. V tom čase začal komponovat scénickou hudbu.

Petr Novotný (zdroj: tuhned.cz)

Petr Novotný (zdroj: tuhned.cz)

Do roku 1994, který byl pro Petra Novotného zlomový, vystřídal dalších několik povolání. V onom zlomovém roce přišla nabídka, která nasměrovala celou další Petrovu kariéru. Pavel Lohonka Žalman nabídl, aby zaujal stálou pozici v jeho Spolu. S tímto hudebním seskupením vystupuje Petr Novotný dodnes.

Souběžné s působením v Žalmanově Spolu se Petr Novotný podílel a podílí na mnoha dalších projektech. Jako studiový režisér na albech skupin Marien, Nestíháme, Poupata, Krumlovští pištci a mnoha dalších. Jako hostující studiový muzikant spolupracoval s Jiřím Smržem, Pavlínou Jíšovou, Xindlem X, Devítkou – zmínil jsem zcela náhodně pouhý zlomek všech. Takto se podílel na osmdesátce hudebních alb.

Z dalších činností třeba zmínit účinkování v pražském divadle Buchty a loutky, kde hrál jako muzikant ve dvou představeních. Podílí se na scénické hudbě Západočeského divadla v Chebu. V roce 2007 Vydal své autorské album Hlína, barvy a slova, kde zhudebnil texty Karla Plotěného. Vydal knihu fejetonů z Malostranské besedy nazvanou Folkový bestiář (2003, nakladatelství Carpe diem ).

V současné době hraje Petr Novotný v pěti kapelách. Žalman&spol, Žalman&hosté, Devítka, Lomnický Sbor Disharmonických amatérů a Žalozpěv Níhov. Hraje na bezpražcovou basovou kytaru, občas kytaru a jak sám říká – v ohrožení života i na klávesy. Zpívá.

Petr Novotný (zdroj:Prachatický deník)

Petr Novotný (zdroj: Prachatický deník)

Zajímavá je Petrova charakteristika na stránkách Žalmanova Spolu. Pobavila mne, když jsem si ji přečetl:

V kapele zastává funkci levého křídelního útočníka a udiveného poplety.

Druhé nemohu posoudit. V tom prvním bych si dovolil tvrdit, že společně s Pavlem Malinou jsou útočníky středovými.

Vrátil bych na tomto místě do roku 1997. Tehdy Pavel Lohonka Žalman učinil zásadní personální změnu ve svém hudebním seskupení. Spol dostal novou tvář a z předchozího obsazení zůstal jen Petr Novotný.

V rozhovoru s konferenciérem Jurou Kavanem na festivalu Folková růže v roce 1997 Pavel Lohonka pozici Petra Novotného vysvětluje:

(JK) Proč jsi vyměnil muzikanty ve svém Spolu?

(PL) Říká se, v nejlepším je třeba přestat. Chtěl bych zas dělat trochu něco jiného, s jinými lidmi. Chtěl bych navázat na tu muziku, kterou jsem dělal s Tondou a Pavlínou, takže zůstává z toho starého Spolu pouze Petr Novotný. 

(JK) Proč právě Petr, já vím, že třeba Vojta Zícha je výborný muzikant, proč sis ho nenechal u sebe?

(PL) Petr je taky dobrý muzikant. Za prvé hraje na basu a je málo basistů v republice. Pak je vynikající aranžér, píše vynikající aranže pro cokoli a navíc ještě dobře zpívá, je to velice pracovitý člověk, tak proč bych si ho nenechal? Nebo ne nenechal, prostě jsme se domluvili, že bude se mnou dále hrát.

Ano. Síla Petra Novotného je skutečně v hudebních aranžích. Jsou mistrné. Pro člověka, který se o folkovou muziku zajímá, dobře rozpoznatelné, charakteristické.

Současný Žalman & Spol. Zleva Pavel Malina, Pavel Žalman Lohonka, Michaela Hálková, Petr Novotný (zdroj:czechfunclub.eu)

Současný Žalman & Spol. Zleva Pavel Malina, Pavel Žalman Lohonka, Michaela Hálková, Petr Novotný (zdroj:czechfunclub.eu)

Zmiňoval jsem Petrovo působení v pěti hudebních seskupeních. Přiznám se, že tvorbou nejbližší mi je níhovský Žalozpěv. Jejich Opava (hudba a text Jiří Nohel) je neskutečně krásným vyznáním. Nabízím ji v hudebních ukázkách na prvním místě:

V ukázce druhé uslyšíte krom baskytary i Petrův zpěv. Píseň Lomnice (hudba a text Jiří Nohel) je dalším vyznáním Žalozpěvu. Obec Lomnice nedaleko Brna je místem, kde v současné době Petr Novotný žije:

A do třetice Žalozpěv. Píseň Jiřího Smrže Tu noc, kdy na mne dýchl jazz:

Ukázka čtvrtá je sólovým vystoupením Petra Novotného. Píseň Klub odložených milenek je z jeho autorské dílny:

V jihočeské lidové Padly vody, v podání současného Žalmanova spolu uslyšíte Petra Novotného hrát na klávesy:

Poslední ukázka je folkovou klasikou. Všech vandráků múza ve společném podání Žalmanova Spolu a skupiny Marien. Petra Novotného zde uslyšíte hrát na pětistrunnou basovou kytaru:

Zdroje: e-portýrŽalman & Spol., videa : youtube.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Hudební zamyšlení: Petr Novotný

 1. SV napsal:

  SV si vypočuje, keď nájde uchátka 😉

 2. SV napsal:

  na tej prvej fotke vyzerá ten pán hudobník wellmi sympaticky!

 3. SV napsal:

  Opava hudobne pekná, slovne výrazovo hrozne moc smutná. Lomnice pekná pozitívna. Múza – no tak to je stará dobrá klasika, mne blízka 😉 dík.

 4. Jago napsal:

  Moc pěkné! A navíc u těch prvních tří ukázek jsou moc pěkné fotky – je vidět, že si dal někdo práci.

 5. Lucy napsal:

  Moc hezky napsané. Jen bych si dovolila poopravit, že s těmi 5 kapelami už to není moc aktuální, v reálu spíš platí jen první a poslední. (A to ještě mezitím stihl něco málo i s kapelou Kofe@Vlna.)

 6. pepa napsal:

  Pěkné… 9 skladeb Žalozpěvu vložil Petr Novotný na youtube…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *