Ron Collins – David Skover: Mánie

Ron Collins-David Skover: Mánie

Ron Collins-David Skover: Mánie

Udělat čtivý příběh z běžné učební látky, od kterého se dá jen stěží odtrhnout, určitě není nic lehkého. Autorům knihy Mánie se to dokonale podařilo. Převyprávěli osudy nejznámějších příslušníků Beat Generation, aniž by je démonizovali či omlouvali.

Předkládají čtenářům barvité příběhy ze života těchto mužů. Jejich hrdiny se tak stali Allen Ginsberg, Jack Kerouac, William S. Burroughs, Neal Cassady, Lucien Carr, Bill Cannastra, Herbert Huncke a další.

Knihu vydalo nakladatelství Metafora, spol. s r. o . v roce 2013

Beat Generation. Podle všech měřítek šlo o bizarní skupinu – geniální i narkomanskou, intelektuální i kriminální, nevinnou i nenávistnou, láskyplnou i obscénní, duchovní i cynickou. A byli dostatečně šílení, aby působili všemožné potíže včetně těch, jež daly vzniknout rebelské literatuře a pomohly vyvolat převrat v americké literatuře.

Ron Collins - David Skover: Mánie

Ron Collins – David Skover: Mánie

Kdo byli? Jak žili? Čeho si vážili? Jak všechny ty paradoxy odráží jejich literární dílo? Na tyto otázky se autoři pokoušejí v knize odpovědět. Jak sami uvádějí:

Nehledali jsme ani tak mediálně chytlavá hesla, jako spíš podstatu toho, co pohánělo a podněcovalo umělecko-kulturní hnutí zahájené Allenem Ginsbergem, Jackem Kerouacem, Williamem S. Burroughsem, Johnem Clellonem Holmesem a dalšími.

S cílem přiblížit čtenáři jejich životy se rozhodli zpracovat svou knihu do podoby vyprávění. Nabízejí jednotlivé příhody, jednotlivé události z let 1944 – 1957:

Nechtěli jsme Ginsberga a jeho druhy démonizovat ani omlouvat. Jsme vypravěči jejich příběhů, ale necítíme se povinni bránit jejich temnější stránky.

Vznik hnutí a osudy jeho nejvýznamnějších můžů. Tvorba. Ginsbergovo Kvílení a soudní proces s Lawrencem Ferlinghettim, kdy byl jako vydavatel Kvílení obžalován z obscénnosti. On The Road – zdlouhavé hledání vydavatele. Tak by mohla vypadat nejstručnější osnova Mánie.

Ron Collins je vědeckým pracovníkem na právnické fakultě Washingtonské univerzity. David Skover působí jako profesor ústavního práva na univerzitě v Seattle. Píšou spolu téměř tři desetiletí a Mánie je jejich třetí knihou.

O Beat Generation jsem četl skutečně dost. Absenci díla, které by příběhy jednotlivých členů hnutí pojilo, zastřešovalo, jsem pociťoval velmi výrazně. Kniha Mánie tuto mezeru vyplnila beze zbytku. Autoři odvedli vynikající práci. Cením si jejich faktografie, citací, jejich nadhledu.

Vydavateli, nakladatelství Metafora, spol. s r. o., patří velké poděkování. Stejně tak překladateli Zdíku Duškovi.

Beat znamená být na dně, být totálně vyřízený, ale plně přesvědčený o své vnitřní svobodě… a o tom, že ten velký, bezpečný, vypasený, chladný svět je potřeba si držet pořádně od těla. (Herbert Gold, americký spisovatel a celoživotní kamarád Allena Ginsberga).

Jediný lidi, který mě zajímaj,
jsou šílenci, který šíleně žijou,
šíleně melou, chtěj všechno
najednou a hned…
(Jack Kerouac)
 

Poznámka: V příspěvku jsou použity krátké úryvky z knihy.

 
 
Příspěvek byl publikován v rubrice Zaujalo mne. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Ron Collins – David Skover: Mánie

 1. SV napsal:

  http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/elan/nebezpecny-naklad-7569
  napadla ma táto pieseň spred mnohých rokov…..
  zaujímavý článok.

 2. SV napsal:

  beat znamená aj iné, ako byť na dne.
  heartbeat je napr. tlkot srdca.

 3. Jago napsal:

  Zjišťuji, že jsem nechutně letitý pamětník. Allena Ginsberga jsem spatřil osobně v Praze na Majáles v roce 1965. Přímo k němu jsem se pochopitelně nedostal…

 4. SV napsal:

  na mňa pôsobí dosť zaujímavo aj kombinácia povolaní pánov autorov s touto knihou….

 5. SV napsal:

  hm, zaujímavé, kniha vzniknutá z jedného dopisu….btw, ten, kto vymyslel ten nadpis, ich zjavne má veľmi v láske….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *