Dlouhý hřeben v polské části Vysokých Tatier táhnoucí se od sedla Krzyżne k Polanie pod Wołoszynem.
Do roku 1932 vedla hřebenem severovýchodní část horské cesty Orla Perć. Dnes se jedná z důvodu ochrany přírody o zcela zapovězené místo…
Wołoszyn
Dlouhý hřeben táhnoucí se od sedla Krzyżne k Polanie pod Wołoszynem. Odděluje doliny Waksmundzką i Roztoki. V hřebeni se nachází deset pojmenovaných objektů:
Mały Wołoszyn (asi 2144 m. n. m.), Wołoszyńska Szczerbina, Wielki Wołoszyn (asi 2155 m. n. m.), Wyżnia Wołoszyńska Przełęcz (asi 2066 m. n. m.), Pośredni Wołoszyn (2117 m. n. m.), Niżnia Wołoszyńska Przełęcz (2036 m. n. m.), Skrajny Wołoszyn (2092 m. n. m.), Zagonny Wierch (Wierch nad Żlebem Zagonnym, 2039 m. n. m.), Karbik (1951 m. n. m.), Turnia nad Dziadem (1902 m. n. m.).
Tatranské vrcholy LXXVI: Skrajny Wołoszyn (Zadni Garb, 2092 m. n. m.)
Štít ve střední části dlouhého hřebene Wołoszyna mezi sedlem Wołoszyńska Przełęcz a Zagonnym Wierchem.
Tatranské vrcholy LXXVII: Pośredni Wołoszyn (Przedni Garb, 2117 m. n. m.)
Štít ve střední části dlouhého hřebene Wołoszyna mezi sedly Wyżnia Wołoszyńska Przełęcz (Wielki Wołoszyn) a Niżnia Wołoszyńska Przełęcz (Skrajny Wołoszyn).
Tatranské vrcholy LXXVIII: Wielki Wołoszyn (2155 m. n. m.)
Nejvyšší bod hřebene Wołoszyna, v těsném sousedství jen o deset metrů nižšího Małego Wołoszyna, od kterého ho odděluje Wołoszyńska Szczerbina. Od Pośredniego Wołoszyna ho odděluje sedlo Wyżnia Wołoszyńska Przełęcz.
K dolině Roztoki z dlouhého hřebene Wołoszyna vybíhá množství žeber a pilířů, mezi nimiž je nejvýraznější boční jihovýchodní hřebínek Zagonnego Wierchu, který sestupuje do Turni nad Szczotami. Svahy Wołoszyna ze strany Doliny Roztoki jsou většinou velmi strmé, do značné míry porostlé kosodřevinou. Žlaby, které tyto svahy vrásní, jsou často přerušovány strmými prahy.
Název Wołoszyn údajně souvisí s dávnými valašskými pastevci. Toto pojmenování původně neoznačovalo horu (hřeben) jako dnes, označovalo velké území pastvin zvané Hala Wołoszyn, či Wołoszyńska Hala, hovorově Wołoszyn. Zahrnovalo vlastní hřeben (v současném významu), ale také Dolinu Roztoki a Dolinu Pięciu Stawów Polskich s okolními svahy. Vlivem nesprávného pochopení goralského vysvětlení označili později někteří geografové (např. Stanisław Staszic, ale i jiní) názvem Wołoszyn pouze jeden bok této rozlehlé planiny, konkrétně horský hřeben od Wołoszyna až po Świnicu. Později se z této prvotní planiny vyčlenily tři samostatné celky: Hala Pięć Stawów, Hala Roztoka a Hala Wołoszyn. Posledně jmenovaná se v současnosti vztahuje na hřeben Wołoszyn a jeho svahy.
Hřeben Wołoszyna nabízí mimořádně pěkné pohledy do Bielovodskej doliny a do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Celý hřeben Wołoszyna (stejně tak Waksmundzką dolina a hřeben Koszysta) je z důvodu ochrany přírody nepřístupný pro turisty i horolezce.
Přes hřeben Wołoszyna vedla legendární horská cesta Orla Perć. Úsek od sedla Krzyżne do Polany pod Wołoszynem byl však v roce 1932 uzavřen. Cesta hřeben opouštěla sedle pod Karbikem a pokračovala traverzem Turni nad Dziadem.
********************************************************************************
Na tomto místě musím poděkovat přátelům ze správy Tatrzańskiego Parku Narodowego, jejichž zásluhou jsem mohl Wołoszyn spatřit a poznat…
********************************************************************************
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Witold H. Paryski: Tatry Wysokie, Przewodnik Taternicki Część III. Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Doprovodné fotografie článku nepatří mezi mé nejpovedenější. Ale počasí bylo takové, jaké bylo. Wołoszyn není místo, kam by se dalo chodit, kdy člověka napadne; musím tedy nabídnout, co mám. Lepší už to nejspíš nebude 😉
Proč? Prostě nebylo počasí. Spíš by mě zajímalo, jak jsi ukecal polské správce parku.
BTW: Zkratka „Posr.“ nepatří mezi nejšťastnější. 😉 😀
Jsou to kamarádi,nemusel jsem je ukecávat
Znalí v tom vidí slušné slovo 😉 😛
zaujímavé miesto. je nejaká šanca, žeby sa tam povolil vstup aspoň v nejakej obmedzenej miere, niekedy?
pochybuji…
hm, rada by som sa tam niekedy pozrela, ale zase na druhej strane, je dobre, že aspoň niekde majú zvieratká kľud…..
Ode mne tam budou mít klid určitě. 🙂
Našla jsem tady
http://trizuljak.bigbloger.lidovky.cz/c/417609/Jak-prezit-kdyz-se-roztrhne-nebe.html
odkaz na déšť bez přírodní katastrofy.
http://www.youtube.com/watch?v=yzixndyIv2o
toto je tatranská exotika ❗
Doplněno o fotografii Wołoszyna z Gęsiej Szyi.