Nepřehlédnutelný masív táhnoucí se severně od Popradského plesa, lemující Mengusovskú a Žabiu Mengusovskú dolinu.
Především při pohledu z Dolinky pod Váhou vzhlíží jako impozantní vrchol; od Chaty pod Rysmi má dokonce tvar podobný alpskému Matterhornu…
Kôpky (2354,2 m. n. m.)
polsky: Kopa Popradzka; německy: Kopki; maďarsky: Kopki
Rozložitý masív v jihozápadním bočním hřebeni vybíhajícím z Ťažkého štítu, mezi Štrbinou pod Kôpkami (Dračími pazúry) a Vyšnou Popradskou štrbinou (Popradským hrebeňom) nad Žabiou Mengusovskou dolinou a Dračou kotlinkou.
Masív Kôpok kulminuje dvěma body: na severu Veľkou Kôpkou, na jihu Malou Kôpkou. Tyto vrcholy jsou od sebe poměrně vzdálené. Mezi nimi se nacházejí tyto útvary (od severu): Zadná lávka v Kôpkách, Zadný zub v Kôpkách, Prostredná lávka v Kôpkách, Predný zub v Kôpkách, Predná lávka v Kôpkách.
Kôpky jsou rozložitý štít vypínající se severně od Popradského plesa. Oddělují od sebe Dračiu dolinku od Mengusovskej doliny (Žabej Mengusovskej doliny). Štít má dva vrcholy: Veľkú a Malú Kôpku. Mezi nimi se rozprostírá dlouhý hřeben nazývaný Popradské zuby (viz výše).
Kôpky vysílají na jih, hluboko nad Popradské pleso, rozervaný výběžek s množstvím věží, věžiček a zářezů pojmenovaný Popradské veže.
Z Malé Kôpky vybíhá na jihozápad žebro se sedmi věžičkami. Společné jejich pojmenování je Sedem Popradských Mníchov.
Na Kôpky turistická cesta nevede. Na Malú Kôpku vedou pouze cesty horolezecké, výstup na Veľkú Kôpku zvládnou zdatnější vysokohorští turisté. Přestože je z vrcholu nádherný rozhled, atraktivita výstupu na Veľkú Kôpku je nízká. Je to dáno především tím, že v bezprostředním okolí se nacházejí mnohem vyšší a známější vrcholy (Vysoká, Ťažký štít, Rysy).
Ti, kdo však na vrcholový hřeben vystoupí, se mohou pokochat úchvatnými pohledy k Rysom, sedlu Váha, Ťažkému štítu a Vysokej. Malebný je pohled přes Dračiu kotlinku k Lúčnemu sedlu a Tupej. Mimořádně přehledný je pohled na Bašty a Kôprovský štít. Pohled k severu uzavírají Volia veža, Ťabia veža a Žabí kôň.
Jako první na Kôpky údajně vystoupili rakouští topografové (kapitán Josef Gans, léto 1895). První zimní výstup uskutečnili Gyula Hefty a Gyula Komarnicki (22. 3. 1913).
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Arno Puškáš: Vysoké Tatry – horolezecký sprievodca, diel V, (Šport Bratislava 1972) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
pekná reportáž aj fotky, ďakujem! 😉
Kôpky od Chaty pod Rysmi (říjen 2011) – naozaj vyzerajú ako Matterhorn! 😯
a vyzerajú teda celkom pekne ostro, myslím, že poľský názov vystihuje realitu podstatne lepšie. dík, zase som sa trošku povzdelala v tatranskej topografii! 😉
Kôpky zpod Ťažkého štítu – tieňofotka mimoriadne vydarená!
sim som si ju odlovila, medzi fotôčky prevzácne uložila 😉
je mi ctí 🙂