Hudební zamyšlení: Jiří Pavlica & Hradišťan – Vteřiny křehké

Vteřiny křehké

Vteřiny křehké

Na jaře letošního roku spatřilo světlo světa nové album Hradišťanu – Vteřiny křehké. Myslím, že v mnoha směrech převyšuje vše, co dosud toto hudební sdružení vyprodukovalo. Muzikanti z Hradišťanu mi, věřím, prominou – vždyť bez nich by dílo nevzniklo – když prohlásím, že Vteřiny křehké jsou tentokrát především albem Jiřího Pavlici…

Z čeho jsi světe, když ne z lásky? (Vteřiny křehké)

Ještě než jsem si Vteřiny křehké koupil a poslechl poprvé, pročítal jsem na internetu texty jednotlivých skladeb a přemýšlel, co od nového alba Jiřího Pavlici & Hradišťanu mohu očekávat.

První, co mne napadlo: Jiří Pavlica chce navázat na album O slunovratu z roku 1999. To tehdy oslovilo posluchače nevídaným způsobem. Z některých skladeb – především těch, které byly zhudebněním textů básníka Jana Skácela – se staly doslova hymny. Ti, kdo dosud Jana Skácela neznali, se s jeho tvorbou seznámili tím nejlepším a nejúchvatnějším způsobem. A ti, kdo dosud neznali Hradišťan, se začali zajímat o jeho diskografii.

Od vydání alba O slunovratu uplynulo patnáct let. Mezitím takřka pominula opojná vlna produkce upravených lidových písní, na nichž svou kariéru založilo hned několik hudebních sdružení. Přirozená tudíž byla i myšlenka, že Jiří Pavlica čekal na svůj čas a vydání alba správně načasoval.

Po mnohahodinovém, donekonečna opakovaném poslechu, po seznámení s melodiemi jsem názor změnil. Vteřiny křehké si zcela jistě nekladou za cíl na něco navazovat. Návaznost může posluchač cítit v nezaměnitelném způsobu podání Hradišťanu, ale o této návaznosti nyní nehovořím.

O čem tedy album je?

Vteřiny křehké jsou intimním vyznáním, jsou – jak Jiří Pavlica říká – osobní výpovědí. Patnáct básní různých autorů, protagonistou Hradišťanu zhudebněných, sestavených do mistrného kompozičního celku, vytváří zcela originální dílo.

„Toto album je postojem člověka, který v životě leccos prožil a má na svět a na vše v něm svůj jasný a kontinuální názor. Každému z nás se může život naprosto změnit v jediném okamžiku, protože každá vteřina našeho bytí je velmi křehká a vratká.“

Jiří Pavlica (zdroj: hudebnilisty.cz)

Jiří Pavlica (zdroj: hudebnilisty.cz)

Texty Jana Skácela, Michala Stránského, Františka Novotného, Dušana Vančury, Josefa Veselého, Evy Kociánové a Alžběty Šáchové souzní s tématem, o kterém Jiří Pavlica hovoří, a dohromady tvoří vzácně harmonický celek. Důležitost tématu dal Jiří Pavlica jasně najevo při zhudebňování textů: volné, pochmurné, baladicky laděné a většinou velmi silné melodie. Dodává k tomu:

„Při vědomí prchavosti života je logické, že jsou mnohé písně zamyšlenější a snad se může zdát, že na albu je víc balad, než by u Hradišťanu někdo očekával. Mojí snahou bylo zachytit v písních tohoto alba vteřiny, které jsou odleskem oněch prožitých a neopakovatelných chvil, které v člověku zůstávají natrvalo. Možná se v nich někdo najde a dokonce si je začne zpívat.“

Celé dílo skutečně pojednává o lidském životě. O naději, o lásce, o čase.  Každá ze skladeb se dá poslouchat zvlášť. V kontextu celého alba ovšem vyznívá jinak; nelze nevnímat její poselství.

Jiří Pavlica je mistrným skladatelem. S neuvěřitelným citem přistupuje k textům a Vteřiny křehké budiž toho dokladem. Ve výsledku jeho práce pak nelze nevěřit tvrzení o osobní výpovědi.

Hovořil jsem o tom, že pokud nějaká návaznost na předchozí tvorbu Hradišťanu existuje, pak ji posluchač může vnímat v nezaměnitelném projevu tohoto hudebního sdružení. Připouštím ovšem, že bych na tomto místě akceptoval mnohé námitky. Klasický folklórní projev na novém albu ustupuje jiným nástrojům: kytaře, varhanám a především pianu. To je nosným nástrojem několika úchvatných balad: Účtování na vesmírných kontech, Až bude moje duše. U obou vytváří dramatickou, stísněnou atmosféru, která je u Hradišťanu zcela nebývalá. Osobně považuji tyto dvě skladby za nejsilnější v rámci celého alba. Neodpustím si také nezmínit skladbu Když ona hrozny trhala. Varhany z ní vytvářejí dílo majestátných rozměrů.

Mohl bych pokračovat dál, každá z patnácti skladeb je v něčem mimořádná. Neodpustím si však jeden postřeh z opačného pocitového pólu. Jiří Pavlica doplnil čtrnáct skladeb s českými texty jednou skladbou s textem anglickým: A Second of Temptation (text Alžběta Šáchová). Píseň v podání Alice Holubové a Koliba vyznívá zvláštně. Především Kolibův hlas je v porovnání s ostatními podprůměrný. Jaká byla motivace Jiřího Pavlici při zařazení této písně do kompozice, nevím.

Nic to však na výsledném dojmu z alba nemění. Z mého pohledu jsou Vteřiny křehké tím nejlepším, co v oblasti folku či folklóru letos v Česku vyšlo. Posláním alba rozhodně není uchvátit posluchače od prvních tónů hudby, od prvních slov textu. Posláním je zmíněná osobní výpověď dávající velký prostor pro podobné zamyšlení každému z nás.

Hradišťan (zdroj: jizni-morava.cz)

Hradišťan (zdroj: jizni-morava.cz)

Album Vteřiny křehké se nahrávalo na jaře letošního roku ve studiu Michael v Benešově u Boskovic. Krom standardní sestavy Hradišťanu (Jiří Pavlica, Alice Holubová, David Burda, Milan Malina, Roman Gill, Milan Gablas a Josef Fojta) se na nahrávkách podílelo i sedm hostů (Kristýna Daňhelová, Vendula Pančochová a Kolib zpěvem, Vladislav Borovka hrou na anglický roh a hoboj, Michal Zpěvák netradičním nástrojem nai a Jiří Kučerovský hrou na kytaru. Na ni zahrál (a také na mandolínu) i Michael Vašíček. Ten je navíc společně s Davidem Burdou producentem alba).

CD je zabaleno v pěkném digipacku. Obsahuje booklet o dvaatřiceti stranách se všemi texty písní; každý text je doplněn fotografií Vratislava Hnátka. Ten je současně autorem titulní fotografie. Album je tak zároveň pěkným uměleckým dílem i po stránce vizuální.

Některé ze skladeb jsem našel na youtube a mohu vám je tak nabídnout. První dvě jsou, tuším, převzaté z alba, druhé dvě jsou záznamem koncertu ve Vysokém Chvojnu.

Anděl strážný (Jiří Pavlica / Michal Stránský)

Zpívanka (Jiří Pavlica / Michal Stránský)

Až bude moje duše (Jiří Pavlica / František Novotný)

Účtování na vesmírných kontech (Jiří Pavlica / Jan Skácel)

Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Hudební zamyšlení: Jiří Pavlica & Hradišťan – Vteřiny křehké

 1. Vlastina napsal:

  Pepo, napsal jsi to skvěle!
  Velmi podmanivá hudba s texty, které vedou k zamyšlení a mně zní soustavně v hlavě, možná je to také tím, co vše člověk prožil a tyto písně vedou k zamyšlení a hodnocení. Čas plyne rychle ale touha, víra a láska zůstává bez ohledu na čas a věk. Mne toto album nadchlo. 😉 Velmi se mi líbí „Píseň písní“ -Pojď, můj milý, Zpívanka a Účtování na vesmírných kontech, ….

 2. Jago napsal:

  Pěkné, zvlášť ta první písnička.

 3. SV napsal:

  tá púpavová modrá fotka je výborná, a skvele sa k tomu hodí.

 4. pepa napsal:

  😉 Nosičů se už prodalo tolik, že album splňuje podmínky k udělení platinové desky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *