Při pohledu od Štrbského plesa výrazný a snadno rozpoznatelný vrchol; společně se sousední Patriou dominují tomuto koutu Tatier.
Z Predného Soliska, oblíbeného turistického cíle, je Mlynické Solisko doslova nadosah. Turistická cesta k vrcholu, ani žádnému dalšímu v Soliskovom hrebeni, však nevede…
Mlynické Solisko (2301 m. n. m.)
polsky: Młynickie Solisko; německy: Südostgipfel des Csorbaer Solisko maďarsky: Csorbai – Szoliszkó délkeleti orom
Vrchol v jihozápadní části Soliskového hrebeňa mezi Nízkou lávkou (Štrbským Soliskom) a Soliskovým sedlom (Predným Soliskom), nad Mlynickou a Furkotskou dolinou.
Na Čubrine se z hlavního hřebene Vysokých Tatier odděluje rozsocha Kriváňa. Na Furkotskom štíte z ní vybíhá směrem na jihovýchod Soliskový hrebeň. Měří čtyři kilometry a tvoří ho 47 pojmenovaných objektů (z toho 24 vrcholů). Nejvyšším místem je Veľké Solisko, 2413 m. n. m.
Soliskový hrebeň odděluje Furkotskú (na západě) a Mlynickú dolinu (na východě). Vody z Furkotskej doliny směřují do Váhu (Černého moře), vody z Mlynickej doliny do moře Baltského. Soliskový hrebeň je tedy hlavním evropským rozvodím.
Proč Soliská? Pastýři z okolí Štrby pásali už od poloviny 13. století svůj dobytek v Mlynickej doline. Obyvatelé Važca zas ve Furkotskej doline; pastýři zakládali pro svoje ovce a krávy soliska na jedné z vysoko položených horských luk pod přilehlým horským hřebenem. Louku nazývali soliskovou. Turisté i kartografové přenesli v dobách pozdějších toto pojmenování – s různými přívlastky – na velkou část vyvýšenin a sedel přilehlého horského hřebene. Nakonec i na hřeben jako celek.
Mlynické Solisko bylo původně považováno za nižší, jihovýchodní vrchol sousedního Štrbského Soliska. Až později dostalo samostatné pojmenování. V názvosloví německém a maďarském vazba na Štrbské Solisko zůstala.
Na Soliskový hrebeň turistické cesty nevedou. Výjimkou je sedlo Bystrá lávka na severozápadním okraji hřebene a Predné Solisko na konci opačném. Celý Soliskový hrebeň je však možné obejít po turistické cestě. Ta začíná na Štrbskom Plese a stoupá Mlynickou dolinou na Bystrú lávku. Odtud sestupuje do Furkotskej doliny a vrací se zpět na Štrbské Pleso. Turisté mohou cestou obdivovat východní i západní srázy štítů v celé délce hřebene. Fyzicky náročnou túru zvládne běžný turista za šest až sedm hodin. Převýšení je kolem 1000 metrů.
Jak vyplývá z předchozího, běžní turisté mohou na vrchol Mlynického Soliska (a na další severněji položené vrcholy v hřebeni) vystoupit pouze v doprovodu horského vůdce. Vrchol nabízí překrásné pohledy především do Mlynickej doliny a na protější Hrebeň Bášt. Pohled do Furkotskej doliny je omezený. Spatřit je možné i některé vzdálenější tatranské štíty (Gerlachovský štít na východě, na straně západní například Kriváň). Velmi daleké jsou pohledy k východu, na Spiš, a k západu, na Liptov. Z Mlynického Soliska je možné spatřit celý hřeben Nízkych Tatier.
První písemně doložený přechod Soliskového hrebeňa (a tedy i výstup na Mlynické Solisko) uskutečnili 3. června 1906 dva známí němečtí horolezci: geolog, pozdější profesor wroclavské university a vědecký pracovník švýcarského institutu pro výzkum sněhu a lavin Günter Oskar Dyhrenfurth a fyzik, pozdější pedagog drážďanské polytechniky Hermann Rumpelt. Místo však nepochybně mnohem dříve znali pastevci, lovci kamzíků a pytláci.
První zimní výstup uskutečnili 25. března 1913 Gyula Hefty a Lajos Rokfalusy.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010)
Arno Puškáš: Vysoké Tatry IX (Šport Bratislava 1988)
Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Pekne spracované ako vždy aj fotky 😉
tie zimné sú parádne! 😉
Konečně kopečky ke kterým nepotřebuji jmenovky. Lépe už znám jenom Kriváň, který jsem na vlastní oři bez dalekohledu koukal cca 720 x
tož ja chodím do Tatier od svojich nula rokov, ale menovky potrebujem furt na všetko 😉