Mark Knopfler: Tracker

Mark Knopfler: Tracker

Mark Knopfler: Tracker

Mark Knopfler mi svým osmým sólovým albem udělal nesmírnou radost.

Bez výhrad krásné, knopflerovsky čisté.

Skalním příznivcům famózního kytaristy, skladatele a textaře se Tracker nemůže nelíbit.

Hráčský rukopis britského kytaristy Marka Knopflera je jasně čitelný. Poznáte ho po zaznění prvních tónů skladby. Ať vezme do rukou jakoukoli kytaru, ať hraje jakýmkoli stylem, jeho výběr tónů je nezaměnitelný.

Mark Knopfler (zdroj telegraph.co.uk)

Mark Knopfler (zdroj telegraph.co.uk)

O albu Tracker to platí bez výjimky. Oproti předchozímu dvojalbu Privateering z roku 2012 je Tracker časově skromnější a stylově širší. Knopfler své typické softrockové písničkářství obléká do kabátů ostrovního folku, rocku, country i blues. Ve hře na kytaru je Knopfler zdrženlivější než na albech předchozích. Skladby jsou skromnější i po stránce aranžérské.

Jedenáct písní (ve verzi De Luxe šestnáct), vesměs melancholických balad, s touto náladou korespondují i texty. Skladby už dávno nepředstavují hity, které Knopfler napsal pro svou skupinu Dire Straits v osmdesátých letech. Tracker obsahuje skladby jednoduché. Dokážou ovšem vyvolat širokou škálu emocí, upřímným způsobem, bez okázalostí. Jsou určeny pro ty, kteří Knopflerovu uměleckou výpověď berou takovou, jaká je, bez výhrad.

Úvodní skladba Laughs And Jokes And Drinks And Smokes je vzpomínkou na bezstarostné mládí. Knofler jistě věděl, proč ji umístil na titulní stopu. Skalní fanoušky určitě potěší skladba Beryl, velmi připomíná dobu Dire Straits. Basil je vyjádřením úcty britskému básníkovi Basilu Buntingovi, Broken Bones je o historii rock´n´rollu. Lights Of Taormina je příběh z Latinské Ameriky. V písni Skydiver nelze neslyšet Beatles, v Mighty Man zaznívá Johny Cash. To jen dokazuje, jak široký okruh stylových inspirací Mark Knopfler využívá.

V oficiální ukázce nabízím skladbu Beryl. Jiné na youtube dostupné v použitelné formě nejsou. Ochrana autorských práv v případě alba funguje, jak má 🙂

Tracker je dobré album. V jistém smyslu ho lze považovat za vrchol Knopflerovy sólové dráhy. Mnohé ze skladeb míří rovnou do srdcí jeho příznivců. Avšak posluchačům, kteří chtějí poslouchat rockovou legendu, bych doporučil sáhnout po některém starším albu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hudební zamyšlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Mark Knopfler: Tracker

 1. buteo napsal:

  Musím pustit ráno až bude rychlost vyšší než teď. Vůbec neznám. Dík

 2. Jago napsal:

  Pěkné.

 3. lojzo napsal:

  Marka Knopflera nejako aktívne nevyhľadávam, ale keď naňho niekde narazím, vypočujem si ho rád. V zásade bez ohľadu na to, či s Dire Straits alebo bez.
  Zaujímavá je aj jeho „country“ filmová hudba – konkrétne Wag the dog / Vrtieť psom.

 4. SV napsal:

  peknô 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *