Rozhledová místa Blanenska: Kostel sv. Martina v Blansku, Spešovská rozhledna

Rozhledová místa Blanenska

Rozhledová místa Blanenska

Podívejme se na další dvě zajímavá rozhledová místa Blanenska.

První příliš nezapadá do nastavené šablony mého seriálu. Věž kostela sv. Martina v Blansku nabízí ucelený pohled na město a zajímat bude především místní obyvatele.

Naopak pohled ze Spešovské rozhledny je pravým opakem předchozího a zajímavý bude pro širokou turistickou veřejnost.

Blanenská farnost s kostelem sv. Martina patří mezi nejstarší na Moravě. Se stavbou kostela bylo započato v roce 1138, dokončen byl o dva roky později. Za svou dobu existence byl několikrát vážně poškozen, k výrazné obnově došlo v roce 1707. Konečnou podobu, která se zachovala do dnešní doby, získal kostel přestavbou v roce 1793.

Kostel sv. Martina v Blansku

Kostel sv. Martina v Blansku

Rekonstrukcí schodiště v roce 2012 byl veřejnosti umožněn vstup do zvonového patra věže. To nabízí zajímavý pohled na Blansko a nejbližší okolí. Rozhled z věže kostela umožňuje jediné okno. Šíře záběru není tedy velká, zhruba severovýchod až jihovýchod. Vidět je téměř celé město. Kopce zvedající se východně nad městem nesou v geomorfologickém členění jméno Rozsocháč (součást Adamovské vrchoviny).

Pohled z věže kostela sv. Martina na střed Blanska

Pohled z věže kostela sv. Martina na střed Blanska

Pohled z věže kostela sv. Martina na severní část Blanska

Pohled z věže kostela sv. Martina na severní část Blanska

Pohled z věže kostela sv. Martina na jižní část Blanska

Pohled z věže kostela sv. Martina na jižní část Blanska

Blansko je město, které by jen málokdo označil jako krásné (patrioti mi prominou; ti však dobře vědí, že o to krásnější je okolí města). Změť staré zástavby, moderních účelových budov, průmyslových objektů. Pohled je tedy zajímavý především pro obyvatele města. Pro ty, kteří je dobře znají a dobře se tu orientují. Návštěvníci z jiných míst nejspíš tolik nadšeni nebudou. Nicméně získají ucelenou představu o tom, jak město vypadá. Z historických objektů, kterých ve městě není mnoho, je dobře viditelný zámek.

Centrum Blanska se zámkem z věže kostela sv. Martina

Centrum Blanska se zámkem z věže kostela sv. Martina

Zajímavý je i interiér věže. Zvon Poledník (jeden ze tří zvonů) je údajně jedním z nejstarších zvonů na Moravě. Při vstupu do věže  je možné nahlédnout do nitra varhan z roku 2003 a z kůru se podívat do interiéru kostela.

Pohled do nitra varhan kostela sv. Martina v Blansku

Pohled do nitra varhan kostela sv. Martina v Blansku

Zvon sv. Martin v kostele sv. Martina v Blansku

Zvon sv. Martin v kostele sv. Martina v Blansku

Interiér kostela sv. Martina v Blansku

Interiér kostela sv. Martina v Blansku

Informace o otevírací době si můžete přečíst zde.

************************************************************************************

Tři kilometry severně od Blanska se nachází obec Spešov. Nad ní, na úpatí hřebene Hořické vrchoviny stojí nevysoká dřevěná rozhledna. Očím veřejnosti je její existence dosti utajena. Z železniční trati Brno – Česká Třebová a ze silnice Blansko – Černá Hora vidět prakticky není, značená turistická cesta k ní nevede. Přitom by si zcela jistě zasloužila větší publicitu a větší zájem veřejnosti.

Spešovská rozhledna

Spešovská rozhledna

Spešovská rozhledna

Spešovská rozhledna

Rozhledna byla otevřena 1. září 2012. Konstrukce je ze dřeva, výška 9,9 metru, půdorys má rozměr 4 x 5 metrů.

Rozhledna má významný vztah k obci Spešov. Celá je koncipována v duchu tradic tesařství a kovovýroby. Řemesel, jejichž symboly se objevily na první pečeti obce. Při stavbě byl použit tesařský ondřejský kříž, obecní znak a dominující žlutá barva. Původní stromy byly zachovány a využity pro ztvárnění tří významných spešovských rodáků.

Trojka má na tomto místě i další symboliku. „Vidí“ tu na sebe tři rozhledny Blanenska: Malý Chlum, Veselická a Spešovská rozhledna.

Spešovská rozhledna nabízí velmi pěkný pohled v rozsahu sever –východ – jih. Ve směru severním míří pohled na Krhovský hřbet (geomorfologický podcelek Malé Hané – Boskovické brázdy), na dva jeho výrazné vrcholy: Velký a Malý Chlum. Pohled k severovýchodu, východu až jihu patří Adamovské vrchovině, resp. jejím podcelkům. Na severovýchodě je to nejvyšší část pohoří Škatulec. Jeho jižní pokračování (z rozhledny východním a jihovýchodním směrem) se jmenuje Rozsocháč. Pod těmito hřebeny se od severu k jihu táhne Blanenský prolom. Údolí, kterým protéká řeka Svitava. Hořická vrchovina, na které se rozhledna nachází, se táhne severojižním směrem. Z rozhledny lze spatřit její východní výběžky spadající do Blanenského prolomu. V něm se nachází nejvíce osídlených míst oblasti. Z rozhledny je dobře viditelná obec Doubravice nad Svitavou, město Rájec-Jestřebí, obce Ráječko, Spešov a Horní Lhota a město Blansko.

Pohled ze Spešovské rozhledny k severu: Krhovský hřbet, vlevo Velký a (v zákrytu za ním) Malý Chlum. <br>Vpravo na horizontu Škatulec (Adamovská vrchovina). <br>V popředí Rájec-Jestřebí

Pohled ze Spešovské rozhledny k severu: Krhovský hřbet, vlevo Velký a (v zákrytu za ním) Malý Chlum.
Vpravo na horizontu Škatulec (Adamovská vrchovina).
V popředí Rájec-Jestřebí

Pohled ze Spešovské rozhledny k severu a severovýchodu. <br> Vlevo na horizontu Krhovský hřbet (Malá Haná), uprostřed Škatulec, vpravo Rozsocháč (Adamovská vrchovina). <br /> V popředí Rájec-Jestřebí

Pohled ze Spešovské rozhledny k severu a severovýchodu.
Vlevo na horizontu Krhovský hřbet (Malá Haná), uprostřed Škatulec, vpravo Rozsocháč (Adamovská vrchovina).
V popředí Rájec-Jestřebí

Pohled ze Spešovské rozhledny k východu. <br />V popředí Blanenský prolom ( protéká jím řeka Svitava). <br />Na horizontu Rozsocháč (Adamovská vrchovina). <br />Nejblíže obec Ráječko, vpravo Horní Lhota

Pohled ze Spešovské rozhledny k východu.
V popředí Blanenský prolom ( protéká jím řeka Svitava).
Na horizontu Rozsocháč (Adamovská vrchovina).
Nejblíže obec Ráječko, vpravo Horní Lhota

Pohled ze Spešovské rozhledny k jihovýchodu. <br /> Vpravo svahy Hořické vrchoviny, pod nimi obec Spešov. <br /> Ve středu fotografie Blanenský prolom s obcemi Ráječko (vlevo)a Horní Lhota. <br />Zcela vpravo severní okraj Blanska. <br /> Na horizontu Rozsocháč (Adamovská vrchovina)

Pohled ze Spešovské rozhledny k jihovýchodu.
Vpravo svahy Hořické vrchoviny, pod nimi obec Spešov.
Ve středu fotografie Blanenský prolom s obcemi Ráječko (vlevo)a Horní Lhota.
Zcela vpravo severní okraj Blanska.
Na horizontu Rozsocháč (Adamovská vrchovina)

Východní svahy Hořické vrchoviny ze Spešovské rozhledny

Východní svahy Hořické vrchoviny ze Spešovské rozhledny

Spešovská rozhledna nabízí malebný, velmi pěkný pohled na oblast severně od Blanska. Místo stavby bylo vybráno s velkým citem pro krajinu. Je radost na rozhlednu vystoupit a rozhlédnout se z ní.

Přístup k rozhledně: po místním značení ze Spešova, u koupaliště neodbočovat vlevo, pokračovat polní cestou, která se za koupalištěm stáčí nahoru k rozhledně. Další možností (hezčí, ale delší) je vystoupat z Rájce-Jestřebí po žlutém značení na Hořický hřbet (z této cesty jsou velmi pěkné pohledy k Rájci-Jestřebí). Z lesní cesty neodbočovat po značení vpravo vzhůru, pokračovat rovně k informační tabuli, která nasměruje k rozhledně.

Rájec-Jestřebí ze žlutě značené turistické cesty na Hořický hřeben. <br />Vlevo na okraji města zámek Rájec nad Svitavou se zámeckým parkem

Rájec-Jestřebí ze žlutě značené turistické cesty na Hořický hřeben.
Vlevo na okraji města zámek Rájec nad Svitavou se zámeckým parkem

Mapou se vracím i k předchozí části. Vyznačuje polohu rozhleden na Malém Chlumu, nad Žernovníkem a Spešovské.

Rozhledny Malý Chlum, Spešovská a nad Žernovníkem. Mapa

Rozhledny Malý Chlum, Spešovská a nad Žernovníkem. Mapa

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhledová místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Rozhledová místa Blanenska: Kostel sv. Martina v Blansku, Spešovská rozhledna

 1. Buteo napsal:

  Určitě prostuduji, teď odjíždím na 4 dny pozdrav pro nezvěstné.

 2. SV napsal:

  „Místo stavby bylo vybráno s velkým citem pro krajinu. Je radost na rozhlednu vystoupit a rozhlédnout se z ní.“ ano. milá malá príjemná prítulná útulná 😉

 3. Buteo napsal:

  Přijel, prostudoval a líbí. Ten Můj Rajec leží v úplně jiné krajině jako tento. Tento kraj má ale taky své kouzlo navíc podtrženo velice kvalitními fotkami. Jak Ty to Pepíku děláš?

 4. Buteo napsal:

  Hm. Já tento týden každý den číhám a ono ráno bílo, včera i odpoledne 10 cm na autě a pro změnu dnes ráno 1 cm led na okně auta a muškáty v řiti a třešně si koupíme na trhu
  Takže i číhat se musí umět. Hezký víkend a pozor v kopcích i tam můžou lítat nebezpečně nízko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *