Mohutná pyramida tyčící se v jednom z nejvyšších pater Bielovodskej doliny, v Litvorovom kotli.
Nevyniká nadmořskou výškou; v jejím nejbližším okolí však nejsou žádné srovnatelné vrcholy. Proto nabízí mimořádně pěkné pohledy do přilehlých dolin…
Hrubá veža (2086 m. n. m.)
polsky: Hruba Turnia; německy: Dicker Turm; maďarsky: Vastagtorony
Samostatná věž v severovýchodním hřebeni Velického štítu oddělená od něho Vyšnou Litvorovou priehybou, která má charakter dolinného prahu. Masív Hrubej veže odděluje doliny Svišťovú a Litvorovú v komplexu Bielovodskej doliny. Hřeben se postupně stáčí na severozápad a zaniká nad dolinným prahem nad Poľanou pod Vysokou.
Hrubá veža je samostatně stojící pyramida, tyčící se nad jedním z nejvyšších pater Bielovodskej doliny, nad Litvorovým kotlom. Nachází se v nevýrazném hřebeni, který vybíhá z Velického štítu k severovýchodu a postupně se stáčí k severozápadu, a který odděluje Bielovodskú dolinu od Svišťovej. Hrubá veža je jediným výrazným objektem tohoto hřebene.
Turisté procházející Bielovodskou dolinou Hrubú vežu míjejí v místě, kde cesta obchází Litvorové pleso. Vzhledem k mohutnosti je nepřehlédnutelná; odtud i její název. Při pohledu od Litvorového plesa skutečně působí impozantně, přestože její nadmořská výška jen málo přesahuje hranici dvou tisíc metrů.
Kde se v tomto místě Tatier vzal takový solitér? Podle geologů se jedná o tzv. nunatak. Osamocenou skálu či vrchol, který kdysi vystupoval z ledovce, a který není výrazným hřebenem spojen s okolními štíty. Nevýrazný hřeben, který dnes spojuje Hrubú vežu s Velickým štítom, byl ledovcem vymodelován do tvaru širokého dolinného prahu. Nese pojmenování Litvorová priehyba (Velická priehyba).
Hrubá veža má dva nevýrazné vrcholy spojené ostrou hranou. V severozápadním prodloužení věže se nacházejí další věže a věžičky. Jejich pojmenování vychází ze jména mateřské věže (např. nejbližší věž se jmenuje Zadná Hrubá vežička). V jihozápadním žlabu Hrubej veže se nachází skalní okno a malá jeskyně.
Hrubá veža je přístupná jen horolezeckými cestami. Nejjednodušší z nich mají obtížnost II–III UIAA. Vrchol, přestože nevysoký, nabízí široký rozhled do přilehlých dolin: Svišťovej a jejího nejvyššího patra – Zamrznutého kotla, do horních větví Bielovodskej doliny (Litvorového kotla, Kačacej doliny a Ťažkej doliny) a na štíty lemující tyto doliny. Impozantní je pohled na hradbu vrcholů oddělující Kačaciu a dolinu a Dolinu Zlomísk. Zajímavý je pohled na masív Mlynára.
Prvovýstupy:
Letní: 17. 7. 1906 Zygmunt Klemensiewicz, Roman Kordys a Jerzy Maślanka
Zimní: 1. 2. 1926: Zofia Krókowska, Jerzy Krókowski a Marian Sokołowski
************************************************************************************
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010)
Arno Puškáš: Vysoké Tatry IV (Šport Bratislava 1967)
Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
po záhorácky hrubý znamená veľký významný dôležitý
krásne fotôčky!
Hrubá veža od Zamrznutého plesa – na tejto fotke vyzerá naozaj impozantne.
je to aj najlepšia hrubovežatá fotka.