Trojice Čiernych veží se tyčí v hlavním hřebeni Vysokých Tatier, v masívu Čierneho štítu.
Věže lemují doliny podobného jména: na severu Barania dolinka, nejvyšší patro Čiernej Javorovej doliny, na jihu Barania kotlina, nejvyšší patro Veľkej Zmrzlej doliny.
Tatranské vrcholy CVIII: Malá Čierna veža
Tatranské vrcholy CIX: Prostredná Čierna veža
Tatranské vrcholy CX: Veľká Čierna veža
************************************************************************************
Malá Čierna veža (asi 2415 m. n. m.)
polsky: Mała Papirusowa Turnia; německy: Papirustalturm III;
maďarsky: Papirusztorony III
Nejnižší, ale nejrobustnější z trojice Čiernych veží v masívu Čierneho štítu. Leží v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Stolarczykovým sedlom (Vyšnou Baraňou strážnicou) a Vyšným Čiernym sedlom (Prostrednou Čiernou vežou) nad Baraňou dolinkou (Čiernou Javorovou dolinou) a Baraňou kotlinou (Veľkou Zmrzlou dolinou).
Prostredná Čierna veža (asi 2428 m. n. m.)
polsky: Pośrednia Papirusowa Turnia; německy: Papirustalturm II;
maďarsky: Papirusztorony II
Prostřední z trojice Čiernych veží v masívu Čierneho štítu. Leží v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Vyšným Čiernym sedlom (Malou Čiernou vežou) a Vyšnou Papirusovou štrbinou (Veľkou Čiernou vežou) nad Baraňou dolinkou (Čiernou Javorovou dolinou) a Baraňou kotlinou (Veľkou Zmrzlou dolinou). Má dva nepojmenované vrcholy z nichž severovýchodní je vyšší.
Veľká Čierna veža (asi 2430 m. n. m.)
polsky: Wielka Papirusowa Turnia; německy: Papirustalturm I;
maďarsky: Papirusztorony I
Severovýchodní z trojice Čiernych veží v masívu Čierneho štítu. Leží v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Vyšnou Papirusovou štrbinou (Prostrednou Čiernou vežou) a Papirusovou štrbinou (Čiernym štítom) nad Baraňou dolinkou (Čiernou Javorovou dolinou) a Baraňou kotlinou (Veľkou Zmrzlou dolinou).
Trojice Čiernych veží (Malá, Prostredná a Veľká Čierna veža) se nachází v masívu Čierneho štítu mezi Stolarczykovým sedlom (Vyšnou Baraňou strážnicou) a Papirusovou štrbinou (Čiernym štítom). Hřeben věží je orientován ve směru jihozápad – severovýchod. Stěny jižní a jihovýchodní spadají do Veľkej Zmrzlej doliny, resp. jejího horního patra, Baranej kotliny, stěny severozápadní do Baranej dolinky (horní patro Čiernej Javorovej doliny).
Úpatí jihovýchodních stěn Čiernych veží protíná Papirusov rebrík. Je to rampa spadající ze Stolarczykova sedla, ústící do Veľkej Zmrzlej doliny pod jihovýchodní stěnou Čierneho štítu. Z této rampy se zvedají jižní a jihovýchodní stěny Čiernych veží.
Severozápadní stěny Čiernych veží se zvedají nad žlabem šikmo spadajícím z Papirusovej štrbiny do Baranej dolinky. V polském názvosloví se žlab jmenuje Mały Szymkovy Żleb. V názvosloví slovenském ekvivalent neexistuje (pozn.: polská topologie Tatier je mnohem podrobnější, než slovenská).
Slovenské názvy věží jsou odvozeny od sousedního Čierneho štítu. Názvy polské obsahují jméno slezského hledače pokladů Jána Andreja Papirusa, který se podle jedné z verzí jeho smrti zřítil z Čierneho štítu roku 1771.
Čierne veže jsou dostupné pouze horolezeckými cestami. Nejsnadnější z nich kopíruje víceméně hřeben věží, její obtížnost je II – III UIAA.
Jako první zdolal Čierne veže německý historik, právník a sociolog Alfred Martin; ten v čase svých studií na vroclavské univerzitě vykonal v Tatrách několik významných prvovýstupů. Na Čierne veže ho doprovázel horský vůdce Johann Franz starší.
První zimní výstup uskutečnili 7. dubna 1934 Josef Bethlenfalvy a A. Roth.
Malá Čierna veža je nejnižší z trojice Čiernych veží, je z nich nejvíce vysunuta k jihozápadu. Zvedá se v hlavním hřebeni Vysokých Tatier nad hluboko zaříznutým Stolarczykovým sedlom. Od Prostrednej Čiernej veže ji odděluje Vyšné Čierne sedlo.
Dvojvrcholová Prostredná Čierna veža – v rámci Čiernych veží prostřední polohou i nadmořskou výškou – leží mezi Vyšným Čiernym sedlom (Malou Čiernou vežou) a Vyšnou Papirusovou štrbinou (Veľkou Čiernou vežou).
Jižní stěna Prostrednej Čiernej veže je vysoká asi 160 metrů; nachází se mezi depresemi spadajícími ze sedel, které Prostrednú Čiernu vežu lemují. Stěnou procházejí tři pilíře zvedající se z Papirusovho rebríku.
Veľká Čierna veža je z trojice Čiernych veží nejvyšší a nejvíce vysunutá k severovýchodu. Od Čierneho štítu ji odděluje Papirusova štrbina, od Prostrednej Čiernej veže Vyšná Papirusova štrbina.
Jižní stěna Veľkej Čiernej veže je vysoká kolem 230 metrů. Nachází se mezi komínem spadajícím z Papirusovej štrbiny a dlouhé deprese spadající z Vyšnej Papirusovej štrbiny.
Nad Papirusovým rebríkom se ve stěně Veľkej Čiernej veže zvedají tři mohutné pilíře. Pravý, úzký, končící pod vrcholem Veľkej Čiernej veže. Prostřední, široký, dosahující až k vrcholu věže. Levý, nevýrazný, končící ve střední části věže. V jižní stěně Veľkej Čiernej veže vede několik zajímavých horolezeckých cest.
Na jižní stěně Veľkej Čiernej veže je opět možné demonstrovat, jak podrobnější je polská topologie oproti slovenské. Každý ze žlabů má v polském názvosloví jméno (např. Pośredni Papirusowy Żlebek). Ve slovenštině jsou pojmenovány pouze věže a sedla.
Čierne veže nabízejí zajímavé pohledy do obou přilehlých dolin. Velmi zajímavý je pohled ke Kolovému štítu.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010)
Arno Puškáš: Vysoké Tatry I (Šport Bratislava 1957)
wikipedia.pl
Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Super článok 😎
Díky.
Ten Papirusov rebrík mi nedá spát. V Tatrách jsem to nikdy neslyšel 😎
a ten rebrík má dokonca 3 časti 💡
Ano. Poláci opravdu pojmenují, na co přijdou. Z hlediska orientace je to dobré.
myslím, že je to aj prejav zvýšenej láskovosti k Tatrám 😉
čo rebrík, ale chalani, pozrite, kto tam býva! Drakopier!
tutok na tejtok fotke vykukuje spoza hrebeňa: „Čierne veže nad Stolarczykovým sedlom“ 😉
Jo.
Gramatické chyby (slovenštinu) jsem snad už opravil 🙁
čo chyby, ale aký krásny drakopier! 😎
váž si to, on sa nedá len tak hocikomu fotiť!