Ivan Bohuš: Tatranské doliny v zrkadlení času

Tatranské doliny v zrkadlení času

Tatranské doliny v zrkadlení času

V letošním roce se na pultech knihkupectví objevilo druhé, doplněné vydání výpravné publikace  Tatranské doliny v zrkadlení času autora Ivana Bohuša. Spoluatorem je Ivan Bohuš ml. Knihu vydalo Vydavateľstvo I&B v Tatranskej Lomnici.

Publikace popisuje v historickém kontextu osmnáct vysokotatranských dolin s jejich větveními. Jejich prvotního poznávání pastevci z podtatranských osad, lovci a pytláky, hledači pokladů, hledači drahých kovů, horníků, a později vědců a turistů.

Ivan Bohuš je známý tatranský historik. Ivan Bohuš mladší pracuje jako meteorologický pozorovatel Geofyzikálního ústavu SAV v Skalnatej doline. Ve své publikační činnosti doplňuje dílo svého otce, věnuje se i vlastní tvorbě, zabývá se fotografováním.

V knize Tatranské doliny v zrkadlení času oba autoři velmi čtivým způsobem přibližují čtenářům doliny nejen z pohledu historického, ale také geografického, hydrologického, po stránce ochrany přírody, upozorňují na nejzajímavější místa dolin. Publikace je doplněna řadou fotografií Ivana Bohuša ml., Ivety Bohušovej a Kataríny Bohušovej. Čtenáře překvapí i záběry archivní umožňující porovnat současnost a minulost.

Kniha Tatranské doliny v zrkadlení času je určena širokému okruhu čtenářů. Turistům, kteří už Tatry znají, i těm, kteří se sem chystají poprvé. Lidem, kteří v Tatrách i pod Tatrami žijí a chtějí se o „svých“  horách dovědět víc. Ručím za to, že ti všichni v knize  najdou spoustu informací, fakta, o kterých dosud neměli tušení.

Dokážu si představit – odhlédnu-li od rozměrů knihy – že bych ji měl v batohu uloženu jako průvodce po toulkách tatranskými dolinami.

Dovolím si nyní citovat z úvodu knihy. Slova autorů jsou poetická jako Tatry samotné:

Opísať perom krásu tatranských dolín považujeme za nemožné.
Čiastočne ju možno priblížiť objektívom fotoaparátu.
Cieľom našich putování bude najmä prechádzka časom.
Navštívíme Vysoké Tatry také, aké ich poznali lovci, pastieri, hľadači pokladov a baníci.
Prejdeme sa dolinami v obdobiach, keď sem prichádzali prví turisti, vznikali chodníky a chaty.
Mnohé dávné události sú jasné a môžeme ich sledovať rovnako zreteľne ako okolité štíty odrážajúce se v hladinách plies, najkrajších klenotov neživej prírody. Niekedy je vodná hladina nepokojná a obraz sa stráca vo vlnách, iné plesá už dávno vyschli a my môžeme len hádať, aké události sa v ich hladinách  kedysi odzrkadľovali.

Co zbývá dodat? Ti, kdo se o přírodu a historii Vysokých Tatier zajímají, ti, kdo díla Ivana Bohuša st. a ml. znají, správně tuší, že kniha Tatranské doliny v zrkadlení času doplňuje trojici monografií Tatranské štíty a ľudia (vydavateľstvo I&B Tatranská Lomnica 2010), Tatranské chaty (Majáky v mori skál a snehu) (vydavateľstvo I&B Tatranská Lomnica 2014) a Premeny tatranských osád (vydavateľstvo I&B Tatranská Lomnica 2008).

Příspěvek byl publikován v rubrice Vysoké Tatry, Zaujalo mne. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Ivan Bohuš: Tatranské doliny v zrkadlení času

  1. SV napsal:

    tieto Bohušovky sú fakt dobré! 😉

  2. SV napsal:

    „že bych ji měl v batohu uloženu jako průvodce po toulkách tatranskými dolinami“
    možno niekto časom vymyslí nejaké poletovacie vydanie 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *