Skalní věž v hlavní ose Rázsochy Lomnického štítu, snadno rozpoznatelná z Malej Studenej doliny, například od Téryho chaty. Vrchol Ovčiarskej veže je poněkud netypický. Je jím vodorovná hrana, z některých směrů vzhlížející jako prodloužené úpatí vyššího souseda, Veterného štítu. Pro turisty a horolezce Ovčiarska veža přitažlivá rozhodně není. V sousedství je mnoho objektů zajímavějších…
Ovčiarska veža (2490 m. n. m.)
polsky: Juhaska Turnia; německy: Jolánspitze; maďarsky: Joláncsúcs
Věž v hlavní ose Rázsochy Lomnického štítu mezi Ovčiarskou lávkou (Spišskou ihlou) a Veternou štrbinou (Veterným štítom) nad Malou Studenou dolinou a Veľkou Zmrzlou dolinou.

Ovčiarska veža nad Malou Studenou dolinou.
Zprava Veterný štít, Ovčiarska veža, Spišská ihla a Mačacie veže

Ovčiarska veža nad Malou Studenou dolinou.
Zprava Supia veža, Veterný štít, Ovčiarska veža, Spišská ihla, Mačacie veže a Baranie rohy

Severozápadní část Rázsochy Lomnického štítu z Pfinnovej kopy.
Uprostřed Baranie rohy, dále vpravo Baranie sedlo,
Spišský štít (před ním v zákrytu Mačacie veže), Ovčiarska lávka, Ovčiarska veža, Veterný štít,
Supia veža a Strapatá veža

Rázsocha Lomnického štítu z Čierneho štítu.
Zprava dvojvrchol Spišského štítu, Spišská ihla, plochý hřeben Ovčiarskej veže, Veterný štít,
Supia veža, Strapatá veža a Pyšné štíty.
Uprostřed Lomnický štít, dále Vidlové veže a Kežmarské štíty

Ovčiarska veža z Čierneho štítu
(vpravo zářez Ovčiarskej lávky, nad ním vlevo plochý vrchol Ovčiarskej veže)

Ovčiarska veža (plochý vrchol zcela vlevo) z Čierneho štítu.
Vpravo Vyšná Barania strážnica a dvojvrchol Baraních rohov

Rázsocha Lomnického štítu z Mačacej veže.
Zleva Spišský štít, blíže Zadná Mačacia veža, Ovčiarska veža, Veterný štít, Supia veža,
Strapatá veža a Pyšné štíty
Na Vyšnej Baranej strážnici se z hlavního tatranského hřebene odděluje dlouhý členitý hřeben, Rázsocha Lomnického štítu. Začíná mohutnými Baraními rohmi, pak klesá do svého nejhlubšího zářezu, Baranieho sedla. Odtud se postupně zvedá a pokračuje k nejvyššímu vrcholu hřebene, Lomnickému štítu. Hřeben odděluje od sebe Malú Studenú dolinu a Veľkú Zmrzlú dolinu v komplexu Doliny Bielej Kežmarskej vody.
Čtvrtým vrcholem hřebene, počítáno od Vyšnej Baranej Strážnice, je Ovčiarska veža. Skalní věž zřetelného, zašpičatělého tvaru. To ovšem platí pouze při pohledu z Kotliny Piatich Spišských plies, například od Téryho chaty. Při pohledu ze směru opačného vzhlíží Ovčiarska veža zcela jinak. Nevýrazná elevace s plochým vrcholem, jakési prodloužené úpatí vyššího souseda, Veterného štítu.
Ovčiarska veža je pro horolezce a vysokohorské turisty objektem nezajímavým. Jako samostatný cíl vyhledávána není. Navštěvována je téměř výhradně v rámci přechodu hřebene Rázsochy Lomnického štítu nebo přechodu její střední části, která je zdolatelná i pro turisty se základními lezeckými zkušenostmi.
Vodorovná vrcholová hrana Ovčiarskej veže nabízí krásné pohledy do třech světových stran, tedy do obou přilehlých dolin a na štíty, které tyto doliny obklopují. Velmi pěkný je pohled k Belianskym Tatrám přes Veľkú Zmrzlú dolinu. Rozhledu v jihovýchodním směru brání stoupající hřeben Rázsochy Lomnického štítu.

Prostredný hrebeň z Ovčiarskej veže.
Zleva Prostredný a Malý hrot, Žltá veža, Drobná veža, Sokolia veža, Priečna veža, Široká veža.
Vpravo Malý Ľadový štít.
Na horizontu Gerlachovský štít

Závěr Veľkej Zmrzlej doliny z Ovčiarskej veže. Vlevo Baranie rohy, vpravo Čierny štít,
za ním Kolový štít
Polský název Juhaska Turnia ustanovil polský lékař, historik a malíř Stanisław Eljasz-Radzikowski (1869 – 1935). Slovenský název je přesným překladem názvu polského. Maďarské a německé pojmenování vzpomíná prvního člověka, který na vrcholu Ovčiarskej veže stanul. Jím byla maďarská horolezkyně Jolán Adriányi-Borcsányi (1881 – 1930). Aktivně se věnovala tatranskému lezení v letech 1900 – 1910, kdy byl její otec chatařem na Téryho chatě. Prvovýstup na Ovčiarsku vežu v doprovodu vůdce Johanna Glatza byl jejím největším tatranským úspěchem.
Zbývá dodat, že jako první v zimním období na Ovčiarsku vežu vystoupil G. Schmidt (6. května 1916).
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) wikipedia.pl Arno Puškáš: Vysoké Tatry I, Horolezecký sprievodca, monografia. Šport Bratislava 1957Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
krásne fotografie
díky, některé se líbí i mně 😉