Ze strany slovenské dominantní, z polské pak velmi nenápadný štít ve stínu mohutných Rysov.
Sporadicky navštěvovaný, Rysy přece jen přitahují víc.
Ti, kdo na vrchol přece jen vystoupí, budou velkolepě odměněni…
Veľký Žabí štít (Vyšný Žabí štít) 2262,8 m. n. m.
polsky: Żabi Szczyt Wyżni; německy: Grosse Froschspitze;
maďarsky: Nagy – Békás – csúcs
Dominantní štít v severním vedlejším hřebeni Rysov. Od masívu Malých Rysov je oddělený Ťažkou štrbinou, od (nejbližší) Spádovej vežičky Vyšnou Kamzíčou štrbinou. Hřeben se na štítě rozdvojuje. Severozápadní větev se nazývá Žabí hrebeň (od Žabieho Mnícha štít odděluje Vyšné Bielovodské sedlo), v severovýchodní větvi dominuje masív Mlynára (od Veľkého Žabieho štítu je masív oddělen Mlynárovým sedlom). Pod Veľkým Žabím štítom leží tři doliny: Rybiego Potoku, Žabia Bielovodská a Bielovodská (resp. Spádová dolinka).
V úvodním odstavci jsem hovořil o tom, že Veľký Žabí štít je vrcholem dominantním. Pravda je to pouze částečná. Výrazný zašpičatělý tvar má tento vrchol pouze při pohledu ze Žabej Bielovodskej doliny. Při pohledu ze sousedních vrcholů a dolin, nacházejících se v polské části Vysokých Tatier, má tvar nenápadný a je snadno přehlédnutelný. Díky své menší výšce zůstává ve stínu svých nejbližších sousedů: Malých Rysov a Rysov.
Boční hřeben Rysov se na Veľkom Žabom štíte rozdvojuje. Větev směřující směrem severozápadním se nazývá Žabí hrebeň (Żabia Grań). Nejbližším sousedem Veľkého Žabieho štítu v tomto hřebeni je Žabí Mních, dále jsou to Ovčie vežičky, Ondrejova veža, Malý Žabí štít a Žabia kopa (neúplný popis). Hřeben směřující na severovýchod je tvořen mohutným masívem Mlynára.
Veľký Žabí štít je opomíjený, málo navštěvovaný vrchol. Důvodem je odlehlost od turistických cest, absolutní uzávěra Žabej Bielovodskej doliny a mnohem větší atraktivnost sousedů nejbližších: Rysov a Malých Rysov. Je to škoda, pohledy z tohoto štítu jsou fascinující: Nejkrásnější z nich je pohled do Žabej Bielovodskej doliny, k Žabím Bielovodským plesám. Monumentální parametry má pohled na stranu opačnou, na hradbu Mengusovských štítov. Zmínit musím i mimořádně přehledný pohled do Bielovodskej doliny a jejich odnoží a na straně polské pohled na sedlo Szpiglasowa Przełęcz, Miedziane a Opalony Wierch.
Na Veľký Žabí štít mohou vysokohorští turisté vystoupit pouze v doprovodu horského vůdce. Výstup vede z polské strany, od Czarnego Stawu přes Vyšné Bielovodské sedlo.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Tie výhľady sú fantastické, plánujem ho navštíviť snáď aj tento mesiac. 😈
Děkuji. Navštiv, opravdu to stojí za to. Napiš mi (mail vpravo), poradím podrobnosti cesty.
Pepa Ahoj,
máš ešte aktívny e-mail? skúsim aspoň…
Chceme uskutočniť výstup na veľký Žabí štít z Biel.doliny. Trasu na vyšné a nižné žabie pleso poznám už som ju absolvovala. Potrebovala by som podrobnejšie detaily kde výstup začína od plies až na Veľký žabí štít. Vieš mi poradiť resp. nás naviesť ?
odpověděl jsem mailem
12.8.? To jsem se tam na těch vrcholech a podvrcholech někde taky toulala, lezla a drápala. Letos bylo v Tatrách mimořádně příznivé počasí na výstupy. 🙂
Wicky sa taky drápala na Veľký Žabí štít? 😉 😯
Svižně šla, pak funěla, lezla, drápala ale nevydrápala, skončile někde níže, ale i tak to bylo fajné! 🙂
Odkud jsi se tam drápala?
wellmi povedomé, wellmi sympatické 😉