Za tři dny, co jsem v Tatrách nebyl, se nezměnilo nic. Bezsněžné počasí pokračuje.
Úterý. Furkotský štít a Triumetal
Furkotský štít se nachází nedaleko Bystrej lávky, turistického přechodu z Mlynickej do Furkotskej doliny. Na vrchol ještě nedávno vedla značená cesta. Krátká odbočka od Bystrej lávky však byla z neznámých důvodů zrušena. Mnoho turistů si ji ovšem pamatuje, jiní se o ní doslechli či dočetli. Furkotský štít je proto stále hojně navštěvován. Pochopitelně s jistým stupněm rizika pokuty.
Proč jsem Furkotský štít zařadil mezi mé resty? Na vrcholu jsem přece letos byl. Viditelnost však tehdy byla něco kolem pěti metrů. Výstup byl tedy zcela symbolický.
Ačkoli jsem Bystrou lávkou od té doby procházel mnohokrát, neudělal jsem si čas, abych krátkou odbočkou na Furkotský štít vystoupil. A nejen na Furkotský štít. Z Furkotského štítu vede krátký hřebínek k vrcholu dalšímu. K Triumetalu (Hrubému vrchu). Nejvyššímu z vrcholů, které lemují Mlynickou dolinu.
Přicházím k Capiemu plesu, tady začíná táhlé stoupání k Bystrej lávke. Nechce se mi však pokračovat starou cestou. K Triumetalu bych se mohl dostat i ze strany opačné. Po hřebenu v závěru Mlynickej doliny. Od Veže nad Okrúhlym plesom.
Obcházím Okrúhle pleso a nejkratší možnou linií stoupám na hřeben. Tráva, sem tam nějaká skalka, sníh. Velmi podobné výstupu na Hlinskú vežu. Pod hřebenem shledávám, že tak jednoduché to zas nebude. Skála je mokrá, na severní straně namrzlá. Klasická hřebenovka nepřichází v úvahu.
Jdu těsně pod hřebenem, i tak to není nic jednoduchého. Po půlhodině se konečně blížím k vrcholu Triumetalu.
Pět minut stačilo na to, aby se zcela změnilo počasí. Bleskově, tak, jak je to možné jen v horách. Najednou mlha, viditelnost pár kroků. Stojím několik metrů pod vrcholem. Na vrchol samotný však nepolezu. Nemá to smysl, bylo by to opět jen symbolické. Vidět není nikam. Situace podobná té na jaře na Furkotskom štíte.
Chvíli čekám, zda vítr mlhu nerozežene. Nerozehnal. Kam dál? Hřebenem na Furkotský štít a po turistické značce dolů. Jenže dvě stě metrů dlouhý hřeben vypadá děsivě. Tenká ledová slupka pokrývá skalní hranu a skalní bloky. Na návětrné straně vykrystalizované větvičky sněhu. V letním období lehká záležitost, v této chvíli ovšem vysoce riskantní věc. Nedá se nic dělat. Musím sestoupit dolů stejnou cestou. Ještě, že jsem ve sněhu zanechal stopy.
U Capieho plesa se jako mávnutím proutku vyjasňuje. Shůry na mne mávají vrcholy Furkotského štítu a Triumetalu. Kašlal jsi na nás, budeš to mít s námi těžké…
Středa. Končistá
Končistá, můj největší tatranský rest. Končistá patří mezi dvacítku nejvyšších tatranských vrcholů. Její nadmořská výška přesahuje 2500 metrů. Vrchol je snadno dostupný, přesto jsem na Končistej ještě nebyl. Pokusím se to napravit dnes.
Přemýšlím kudy. Buď přes Zlomiska nebo hřebenem Tupej.
Volím první možnost. Mám však obavu, zda ranní cesta Dolinou Zlomísk nebude utrpením. Cesta vede z velké části po balvanech a ty mohou být namrzlé. Chůze takovým terénem by se mohla protáhnout tak, že bych se ke Končistej se vůbec nemusel dostat.
Ve Zlomiskách je dobře. Balvany jsou vlhké, nikoli však namrzlé. Námraza se objevuje hodně vysoko, až nad Ľadovým plesom. Začíná utrpení.
Od plesa do Lúčneho sedla, krok za krokem. Zrakem pátrám, zda nenaleznu alespoň fragmenty sněhu, které by cestu usnadnily. Nejsou tu. Cestu navíc komlikuje skalní stěnka pokrytá ledopádem. Nějak se přes něj musím dostat. Nacházím místo, kde se po vysekání stupů dá ledopád přejít. Pak už jen další a další namrzlé balvany. Nad Lúčnym sedlom konečně sněhový žlab vzhůru.
Sníh mne poměrně rychle přivádí až pod samotný vrchol. Jak bude vypadat Nákova? Obrovský balvan s mývalí hlavičkou tvořící samotný vrchol Končistej?
Ze severní strany námraza. Nelezitelné nebo jen s velkým rizikem. Nemusím však dnes na Nákovu vylézt za každou cenu. Sousední skály jsou jen o pár centimetrů nižší a umožňují stejně pěkný rozhled jako Nákova. Mimořádně pěkný rozhled je pro Končistú charakteristický.
Na východě majestátný Gerlach. V závěru Batizovskej doliny srázy Batizovského štítu. Úchvatný pohled na štíty v závěru Zlomísk, k Vysokej, do Dračej dolinky. Fascinující Hrebeň Bášt, na západě silueta Kriváňa. Vše podtrhuje mimořádně pěkné počasí.
Nemohu odtrhnout oči od fascinujících pohledů na Tatry. Až chlad mne vrací do reálu. Sestupuji do Lúčneho sedla. Cestu zpět volím hřebenem Tupej.
Na Tupú je to z Lúčneho sedla jen pár desítek výškových metrů. Nenápadný, skutečně tupý vrcholek. Rozhled z něj je však stejně fascinující, jako rozhled z Končistej.
Sestup do Sedla Ostrvy a k Popradskému plesu. Podvečerním světlem kráčím po Magistrále na Štrbské Pleso, nanejvýš spokojen s dnešním dnem. Tatry mi neustále nabízejí nová a nová překvapení. Ta dvě dnešní opět spadají do kategorie nezapomenutelných…
Čtvrtek. Furkotský štít a Triumetal
Furkotský štít a Triumetal mi nedají spát. Veškeré plány jdou stranou, poslední den opět věnuji jim.
Na rozdíl od předchozích dvou rán je zataženo. Na Štrbském Plese leje jako z konve. Ti dva rodní bratři z Mlynickej doliny na mne zanevřeli. Nemá smysl někam chodit. Vrátím se do Štrby a pojedu domů.
Čekám na rozednění. Zubačka mi jede až za hodinu. Rozednívá se. Vycházím před nádražní budovu a rozhlížím se. Zataženo, mlha, přestává však pršet. Není škoda odjíždět? Mohl bych se alespoň projít Mlynickou dolinou. Třeba napadl sníh a objeví se nové možnosti. Hodinu nato stojím pod Skokom. Na krok není vidět, pořád však bez deště. Půjdu ještě dál.
Capie pleso. Modrá obloha. Furkotský štít a Triumetal se na mne usmívají. Nejkratší cestou k vrcholu. Vysněženým žlabem. Rychle, ať se znovu nezatáhne.
Rychle to však nejde. Cesta balvanovým polem kolem Capieho plesa je hotovým peklem. Na balvanech tenká vrstva ledu, více jdu po zadku než po nohách. Konečně žlab. Mačky, po sněhu už to jde dobře.
Sto metrů pod vrcholem se opět zatahuje. Pár minut a stojím na vrcholu Furkotského štítu. Vidět není nikam. Jen na protější Veľké Solisko.
Opět z toho nic nebude. Na Furkotský štít se budu muset znovu vrátit. A co Triumetal?
Skalní hrana k němu vedoucí vypadá stejně hrozivě jako předevčírem.
Pamatuji si dobře na předvčerejší pocity, které jsem po návratu z túry měl. Proč jsem to po té hraně alespoň nezkusil? Opravdu byla tak nedobytná? Pečlivě si ji prohlížím. Už jen pár prvních metrů by bylo tvrdým oříškem…
Nedá mi to. Zkouším to. Přecházím sněhovou převěj, sestupuji do malé štrbiny. Krok po kroku. Pomalu, s jistotou, že se dobře držím, že v rámci možností dobře stojím. Lezení v mačkách vyžaduje jinou techniku. Brzy se přesvědčuji o tom, že „na tření“ se v nich lézt nedá.
Dlouhé minuty, Triumetal se však přibližuje. Konečně stojím na jeho vrcholu. A oblačnost se protrhává. Triumetal mne odměnil za to, že jsem to dnes nevzdal. Že jsem se k němu vrátil.
Zážitek (opět) z kategorie nezapomenutelných. Nádherné rozhledové místo. Inverzní charakter počasí umožňuje neopakovatelné pohledy.
Vracet se po hraně nebudu. Sestupuji předvčerejší trasou. U Capieho plesa se obracím se k Triumetalu i k Furkotskému štítu. Kynu jim na pozdrav a děkuji jim…
…to nie sú tatranské resty, ale cesty 😉
…..a to nie je Končistá nákova, ale mývalík tatranský! 😎
Celou trasu solo? To by se bál zamlada a v plné kondici. Obrázky skvělé, budu se k ním vracet. Hezký další týden taky věrnému komentátorovi, když ještě nemá svůj vlastní bloček.
Děkuji! 😉
Ňuf Buteo 😉 Ono Pepo je Nebojsa 😉 Celú trasu veru sólo.
dík, aj tebe krásne dníky 😉
SV svojbloček nepotrebuje, však má Kaviarničku 😉 a taky tu je obdivných fotiek celá krásna kopa 😉
🙂
Tá namrznutá nákova je luxusná fotka. Zaslúži si byť tu dvakrát. 😉
…vysoko v horách býval snehový medvedík mýval……
Fajn, jen jsem chtěl mít jistotu, že Tě nemusím někde hledat. Krásný týden
Kochám se! 🙂
kochej, kochej… 😉
Triumetal. Pohled do Hlinskej doliny
to je pohľad do tatranských snov 😎