Nevýrazný, nevysoký, přesto kultovní tatranský vrchol.
Vyhledávaný rozhledový bod se širokým pohledem do Doliny Zlomísk a do Mengusovskej doliny.
Ostrva (1980,5 m. n. m.)
polsky: Osterwa; německy: Osterva; maďarsky: Oszterva
Rozložitý vrch na konci západního bočního hřebene Končistej nad Mengusovskou dolinou, do níž strmě klesá, a nad dolinami Malej a Veľkej Hučavy, kde její mírné svahy zanikají v lesích montánního vegetačního stupně (= stupeň souvislého vegetačního porostu).
Ostrvu od Tupej odděluje Sedlo pod Ostrvou.
V hřebeni Ostrvy se nacházejí další tři nevýrazné vrcholky. Jsou to Zadná, Prostredná a Predná Ostrva (v pořadí od severu k jihu). Ostrvu od Zadnej Ostrvy odděluje Vyšná Ostrvová bránka, Zadnú Ostrvu od Prostrednej Ostrvy Prostredná Ostrvová bránka a Malá Ostrvová bránka odděluje Prostrednú Ostrvu od Prednej.
Ihla v Ostrve (asi 1890 m. n. m.) je výrazným a při pohledu od Popradského plesa nepřehlédnutelým prvkem ve strmých skalních stěnách nad plesem. Přístupná je pouze horolezeckými cestami. Ze Zadnej Ostrvy vybíhá na západ žebro, v němž se nachází Ihla v Ostrve a Malá Ihla v Ostrve. Spodní část žebra se nazývá Limbovec a zaniká nad Symbolickým cintorínem.
Pod severozápadními stěnami Ostrvy se nachází Symbolický cintorín pod Ostrvou. Vybudován byl v roce 1936 podle návrhu malíře Otakara Štáfla a architekta Roberta Vosyky. Vysvěcen a veřejnosti otevřen byl v roce 1940.
Smutné je, že slavnostního otevření se Otakar Štáfl ani jeho manželka Vlasta (horolezkyně, spisovatelka a spolunájemnice Chaty pri Popradskom plese) nemohli zúčastnit. V roce 1939 museli opustit Slovensko a v době Protektorátu již vycestovat nemohli. Vlasta Štáflová i její manžel zahynuli při bombardování Prahy 14. února 1945.
Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu.
Motto symbolického hřbitova. V limbovém háji jsou rozmístěny pamětní tabulky se jmény těch, kteří ve Vysokých Tatrách zahynuli, a také Tatranců, kteří zahynuli na jiných místech světa. Roku 1970 byl Symbolický cintorín zapsán na seznamu kulturních památek ČSSR.
O symbolický hřbitov pečují Štátne lesy TANAPu. V roce 2006 bylo na hřbitově umístěno 278 pamětních tabulí se 412 jmény. Pro rozmisťování nových tabulí platí přísná kritéria.
A proč je Ostrva tak populární? Sedlem pod Ostrvou prochází Tatranská magistrála, červeně značená turistická cesta napříč procházející celými Vysokými Tatrami. A ze sedla na vrchol Ostrvy je to doslova pár minut chůze znatelným vyšlapaným chodníkem.
O rozhledu jsem se zmiňoval již v úvodu. Letecký pohled k Popradskému plesu a do Mengusovskej doliny, majestátný pohled do Doliny Zlomísk, impozantní pohled na hřeben Nízkych Tatier. Pohledem z Ostrvy nemůže být zklamaný nikdo.
První turistický chodník na vrchol (z Vyšných Hágov) byl vybudován v roce 1886. Chodník vybudoval Uhorský Karpatský spolok.
A odkud název vrcholu? Ostrva je dřevěná konstrukce (obvykle trojnožka) na seno. Možná ji vrchol připomíná, možná se zde kdysi seno sušilo…
Údaje o prvních doložených výstupech by byly nerelevantní. Místo je tak snadno přístupné, že první lidé je znali zcela jistě před mnoha stovkami let.
Ostrvu hojně vyhledávají také horolezci. Nedaleko symbolického hřbitova se nachází Galéria Ostrvy. Je to asi stometrová kolmá stěna s cestami extrémní obtížnosti.
*******************************************************************************
Zdroje: Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
SV:
18.1.2013 v 15:13
„Možná ji vrchol připomíná, možná se zde kdysi seno sušilo…“
to neviem, ale šarkani tu lietajú veľmi dobre!
SV napsal:
18.1.2013 v 15:14
všetky fotky krásne, fotka Na Ostrve vyzerá ako niekde v polárnych krajoch
„nevysoký“ nno neviem, mne sa zdá od Popradského plesa teda dosť vysoký 😉