Rozložitý vrchol v hlavním hřebeni Vysokých Tatier.
Uzlový bod, ze kterého se odděluje bájemi opředený Karbunkulový hrebeň.
Belasú vežu obklopují tři doliny: Malá Zmrzlá, Kolová a Červená. Plesa v posledně jmenované dala věži jméno ve čtyřech jazycích.
Belasá veža (2290 m. n. m.)
polsky: Czerwona Turnia; německy: Blauseeturm; maďarsky: Kéktavi-torony
Široký hrb v hlavním hřebeni Vysokých Tatier mezi Zmrzlým sedlom (Zmrzlou vežou) a Kolovým sedlom (Jahňacím štítom). Na jihovýchod, nad Zelené pleso vybíhá z Belasej veže Karbunkulový hrebeň oddělující doliny Červenú a Malú Zmrzlú. Do Červenej doliny spadá severovýchodní stěna veže, do Malej Zmrzlej její jižní stěna. Ze severu se pod Belasou vežou nachází Kolová dolina.
Belasá veža je vrchol a zároveň uzlový bod v hlavním hřebeni Vysokých Tatier. Od Zmrzlej veže na západě je oddělena mělkým Zmrzlým sedlom, od masívu Jahňacieho štítu na severovýchodě hlubokým Kolovým sedlom. Na jihovýchod vybíhá z Belasej veže Karbunkulový hrebeň končící Jastrabou vežou. Od prvního vrcholu v hřebeni – Malého Kolového štítu – dělí Belasú vežu Belasé sedlo.
Belasá veža je poměrně rozložitá, obklopují ji tři doliny. Na severu a severozápadě je to jihozápadní větev Kolovej doliny, Kotlinka pod Kolovým sedlom. Na východě a severovýchodě přiléhá Červená dolina, na jihu pak Malá Zmrzlá dolina.
Severovýchodní stěna Belasej veže spadající do Červenej doliny je vysoká asi 150 metrů. V její pravé straně, po její celé délce probíhá hluboká trhlina. Okázalá je jižní stěna Belasej veže. Vysoká je kolem dvou stovek metrů a končí na suťovisku (v polském názvosloví Kopiniakowy Piarg) v Malej Zmrzlej doline. V pravé části této stěny se nachází mělké vhloubení spojené v dolní části se žlabem spadajícím z Belasého sedla. Vhloubení vede šikmo doleva pod vrchol Belasej veže.
Hřeben spadající z Belasej veže k severu odděluje Kotlinku pod Kolovým sedlom od Červenej doliny. Nejhlubším místem tohoto hřebene je Kolové sedlo. Od sedla k Belasej veži hřeben stoupá a pod štítovou stěnou vyváří zářez (štrbinu), která ve slovenském názvosloví jméno nemá; v názvosloví polském je to Czerwona Szczerbina.
V hřebeni Belasej veže, mezi jejím vrcholem a Belasým sedlom se nachází několik nevýrazných elevací.
Na Belasú vežu nevedou turistické cesty. Vysokohorskými turisty bývá navštěvována téměř výhradně v rámci přechodu Karbunkulového hrebeňa. Na Belasej veži přechod končí, zdatnější turisté však mohou pokračovat dále, až na Kolový štít.
Z Belasej veže je pěkný pohled do přilehlých dolin, k Jahňaciemu štítu a na rozsochu Lomnického štítu. V severním směru se rýsují Belianske Tatry, na severozápadě část polských Tatier.
Horolezce zajímá jižní stěna. Vede jí několik cest, z nichž nejlehčí (III UIAA) vede zmíněným vhloubením v pravé části stěny.
Slovenské pojmenování vrcholu je odvozeno od Belasého plesa, které se nachází v přilehlé Červenej doline. Stejné je to v názvosloví německém (Blauseespitze). Pojmenování polské je odvozeno od jiného plesa v téže doline – Červeného (Czerwony Staw Kieżmarski). Pro upřesnění – Červená dolina nese v polském názvosloví jméno Dolina Jagnięca.
Jako první (dle písemností) na Belasú vežu vystoupili v létě roku 1900 Jan Fischer, Zygmunt Jaworski, Stanisław Krygowski, a goralští vůdci Klemens Bachleda a Józef Gąsienica Kaspruś Zuzaniak.
První zimní výstup uskutečnila dvojice maďarských horolezců – Gyula Hefty a Lajos Rokfalusy – 3. 12. 1911.
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010)
Arno Puškáš: Vysoké Tatry I (Šport Bratislava 1957)
wikipedia.pl
Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
Opäť pekný článok, super.
díky ! 🙂
„Orlí hnízdo“ – fíha, to je ale riadne veľký orol! 🙂
to orlí hnízdo, to je bivak?
Předpokládám, i když… je to na exponovaném místě
Jahňačí štít.
Díky za připomínku.
Rádo se stalo 🙂