Malé Rysy, třetí nejvyšší vrchol Polska. Jejich mateřský štít, Rysy, se nachází nedaleko. K němu míří v turistické sezóně nekonečné davy turistů. Z turistické cesty mohou obdivovat i rozlehlý masív Malých Rysov. Vystoupit na ně ovšem nemohou. Turistické cesty na Malé Rysy nevedou. A i kdyby, nejvyšší vrchol Polska je láká mnohem více…
Malé Rysy (2431,1 m. n. m.)
polsky: Niżnie Rysy; německy Dénesspitze; maďarsky: Dénes – csúcs
První štít v severním vedlejším hřebeni Rysov mezi Sedielkom pod Rysmi (severozápadním vrcholem Rysov) a Spádovou priehybou (Spádovou kopou) nad Ťažkou dolinou a Dolinou Rybiego Potoku (Wyżnim Czarnostawiańskim Kotłom).
Vrcholový masív Malých Rysov sestává ze čtyř vyvýšenin a tří depresí. Od jihu to jsou: Malé Rysy – jižní vrchol (2405 m. n. m.), Zadná štrbina v Malých Rysoch, Malé Rysy – hlavní vrchol, Prostredná štrbina v Malých Rysoch, Zadná veža v Malých Rysoch (2410 m. n. m.), Predná štrbina v Malých Rysoch a Predná veža v Malých Rysoch (2375m. n. m.).
Na východní stranu vybíhá ze Zadnej veže v Malých Rysoch hřeben, který horní část Ťažkej doliny dělí na dvě části. Menší severní část nese pojmenování Spádová dolina, jižní Kotlinka nad Zmrzlým plesom. Východní hřeben je ukončen Ťažkou vežou.
Na západ vybíhá ze Zadnej veže v Malých Rysoch na stranu Czarnostawiańskego Kotła hřeben, ve kterém se vypínají dvě mohutné skalní věže, Tomkowe Igly. Pojmenované jsou podle jednoho z největších tatranských vůdců Józefa Gąsienicu-Tomkówa.
K Czarnemu Stawu klesá z masívu Malých Rysov více jak 600 metrů vysoká severozápadní římsa, jedna z největších v Doline Rybiego Potoku.
Ve východních svazích vrcholu se nachází nevelká (asi 7 metrů hluboká) Tomkowa jaskyňa, v žulové části Tatier vzácný útvar.
Do masívu Malých Rysov patří i Bula pod Rysami (2055 m. n. m.), která ze severu uzavírá Kocioł pod Rysami, nejvyšší část Doliny Rybiego Potoku pod vrcholovým masívem Rysov. Přes Bulu pod Rysami vede červeně značená turistická cesta od Czarnego Stawu na Rysy.
Pojmenování Malých Rysov je ve slovenském a polském jazyce odvozeno od vyššího souseda, Rysov. V goralském nářečí znamená slovo rysa rýhu, puklinu; nejedna taková se v komplexu Rysov skutečně nachází a s největší pravděpodobností daly jméno celému masívu. Tento název štítu se poprvé objevil v Hildebrandtově díle Karphatenbilder (1863) v německé podobě Risse. Pojmenování německé a maďarské obsahuje jméno levočského gymnaziálního profesora, přírodovědce, turistického pracovníka, tatranského badatele a autora populárních turistických průvodců Ference Dénese (1845 – 1934).
Malé Rysy jsou třetím nejvyšším vrcholem Polska. Nejvyššími body masívu probíhá hranice mezi Slovenskem a Polskem. Vrchol je dobře viditelný od Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami. Z tohoto pohledu je lemovaný zmíněnou impozantní severozápadní římsou.
Jižní i hlavní vrchol Malých Rysov jsou dobře pozorovatelné z horní části turistické cesty od Czarnego Stawu na Rysy i ze samotných Rysov (polského vrcholu).
Na Malé Rysy turistické cesty nevedou ani ze slovenské, ani z polské strany. Přestože je vrchol poměrně snadno dosažitelný. Z Malých Rysov je úchvatný pohled na jednu z nejdivočejších částí Vysokých Tatier.
Jako první na Malé Rysy vystoupili 18. 7. 1905 Janusz Chmielowski, Adam Kroebl, Jakub Bachleda.
První zimní výstup uskutečnili 6. 2. 1914 Józef Lesiecki, Józef Oppenheim, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb.
Jako první na jižní vrchol vystoupil v červenci 1964 Krzysztof Zdzitowiecki
Zdroje:
Tatry (kol. autorů, Nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, 2010) wikipedia.pl Arno Puškáš: Vysoké Tatry VI, Horolezecký sprievodca, monografia. Šport Bratislava 1979Mapa: Hlaváček Joe: Podrobný plán Vysokých Tater 1:25000
“ Z Malých Rysov je úchvatný pohled na jednu z nejdivočejších částí Vysokých Tatier.“
nádherné fotografie!
😐 Díky, mohly být lepší
tak v tej prvej polovičke máš svetlo úplne exkluzívne! 😉